Lagarde, która będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku, napisała też na Twitterze, że jest "bardzo zaszczycona" wyborem na szefową EBC.

Obowiązki szefowej MFW przejmie jej dotychczasowy zastępca, Dawid Lipton - zdecydował we wtorek zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W komunikacie wskazano, że Lipton będzie pełnić obowiązki dyrektora MFW w okresie, gdy toczyć się będzie procedura nominacji Lagarde na stanowiska szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Nie podano jednak, czy fundusz zamierza rozpisać konkurs na to stanowisko - pisze w komentarzu Reuters.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział podczas konferencji prasowej, po trzech dniach negocjacji w sprawie obsadzenia najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, że jest "absolutnie pewien", iż Lagarde będzie niezależną szefową EBC.

Reklama

"Christine Lagarde, ze swym międzynarodowym doświadczeniem i pozycją dyrektora zarządzającego MFW, będzie doskonałym szefem EBC" - dodał.

Jak prognozuje Reuters, zatwierdzenie tej nominacji będzie w zasadzie formalnością, choć może długo potrwać. Kandydaturę Lagarde muszą zaakceptować państwa unijne, Parlament Europejski oraz rada prezesów EBC.

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku, a wcześniej, w latach 2007-2011 była pierwszą kobietą - ministrem finansów Francji.

>>> Czytaj też: Kandydatka na nową szefową KE. Kim jest Ursula von der Leyen? [SYLWETKA]