Budowa szybu Grzegorz to jedna z najważniejszych inwestycji spółki Tauron Wydobycie, której częścią jest zakład górniczy Sobieski w Jaworznie. Dzięki tej inwestycji czas efektywnej pracy kopalni Sobieski ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a wydobywany tam węgiel będzie zasilał m.in. nowy blok o mocy 910 MW, powstający w Elektrowni Jaworzno.

Jak przypomniał we wtorkowej informacji Tauron, szyb będzie głębiony w technologii mrożenia górotworu (do głębokości 475 metrów). Po tym jak osiągnięto już wymaganą grubość zamrożonej strefy, a także po niezbędnych odbiorach obiektów, maszyn i urządzeń, w zamrożonej strefie rozpoczęto głębienie szybu metodą górniczą.

Wcześniej do głębokości 20 m wykonano ściankę szczelinową i zabudowano obudowę. Najbliższe prace w szybie będą związane z wykonaniem podłączenia do szybu instalacji podsadzkowej oraz drążeniem szybu do głębokości posadowienia tzw. stopy szybowej, czyli 43 metrów (stopa szybowa to zgrubienie obudowy, na którym opiera się mur obudowy szybu).

Już w marcu br. nad przyszłym szybem stanęła blisko 600-tonowa wieża szybowa. Montaż na wieży trzech kół linowych o średnicy 4 m, które będą używane przy głębieniu szybu, rozpoczął się w kwietniu. Część infrastruktury przygotowano tak, aby można ją było wykorzystywać zarówno podczas głębienia szybu, jak i później, po oddaniu go do użytku.

Zgodnie z tym założeniem szyb głębiony jest z użyciem tzw. wieży szybowej ostatecznej, co oznacza, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia, bez konieczności jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową. Podczas głębienia wysokość wieży wyniesie 35 m, a docelowo ma ona mieć 52 m wysokości. Tauron wskazuje, że to pierwsza w historii polskiego górnictwa węglowego tak prowadzona inwestycja.

Na placu budowy roboty są równolegle prowadzone na powierzchni i w części podziemnej – z istniejących dołowych wyrobisk kopalni Sobieski drążone są wyrobiska chodnikowe w kierunku miejsca powstania szybu. Codziennie na powierzchni budowy pracuje ok. 100 osób. Przy wyrobiskach chodnikowych zaangażowane są brygady przodkowe.

Cytowany we wtorkowej informacji prezes spółki Tauron Wydobycie Sławomir Obidziński podkreślił, że prace na budowie prowadzone są zgodnie z planem. „Stawiamy na inwestycje, które pozwolą usprawnić prace w naszych kopalniach i tym samym zwiększyć ich efektywność” - zaznaczył.

Budowa nowego szybu Grzegorz pozwoli m.in. na skrócenie dróg transportu ludzi, powietrza i materiałów do miejsc pracy górników, a także podniesie wydajność pracy załogi poprzez wydłużenie efektywnego czasu pracy. Szyb zwiększy również bezpieczeństwo, przyczyniając się do poprawy warunków klimatycznych w kopalni.

„Usprawnienia w wydobyciu w Zakładzie Górniczym Sobieski są tym bardziej istotne, że ze względu na optymalne parametry jakościowe wydobywanego węgla, to głównie ten zakład będzie dostarczał paliwo dla zlokalizowanego nieopodal nowego bloku energetycznego Grupy Tauron o mocy 910 MW” - dodał Obidziński.

Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu ma rozpocząć się w 2023 r. Początkowo szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m będzie służył jako wentylacyjny; powietrze będzie nim doprowadzane do wyrobisk. Docelowo będzie nim odbywał się także transport materiałów i ludzi.

Wyrobiska chodnikowe dla szybu Grzegorz drążone są od 2013 r.; trzy lata później zakończono budowę rozdzielni i linii kablowej. Teren budowy został oficjalnie przekazany wykonawcy – konsorcjum z liderem: Przedsiębiorstwem Budowy Szybów – we wrześniu 2017 r. Łączną wartość inwestycji szacowano wówczas na ok. 550 mln zł.

Tauron wskazuje, że obok typowych inwestycji odtworzeniowych, prowadzi kluczowe inwestycje strategiczne we wszystkich swoich trzech zakładach górniczych. W kopalni Janina w Libiążu trwa budowa poziomu 800 m. Po zakończeniu pogłębiania szybu Janina VI, drążone są wyrobiska udostępniające ten poziom; przygotowywana jest budowa docelowej infrastruktury dołowej i powierzchniowej. Zakończenie tej inwestycji w Janinie przewidywane jest na III kwartał 2021 r.

W kopalni Brzeszcze zaawansowanie zaplanowanego programu inwestycyjnego przekroczyło 50 proc. Zrewitalizowano ponad 2 km wyrobisk wentylacyjnych i wydrążono blisko 2,5 km wyrobisk inwestycyjnych, zmodernizowano stację odmetanowania i zakład przeróbki węgla. W najbliższym czasie zostaną ukończone obiekt drobnej sprzedaży oraz główny system odwadniania.

Tauron Wydobycie, obok Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kopalni Bogdanka, należy do największych producentów węgla w Polsce. Po zakończeniu realizowanych i planowanych inwestycji w kopalniach spółki, ok. 70 proc. węgla zużywanego przez grupę Tauron ma pochodzić z własnych źródeł.(PAP)

autor: Mateusz Babak