Sędzia federalny w Nowym Jorku zażądał w środę wydania dokumentów dotyczących opłacenia przez byłego osobistego prawnika Donalda Trumpa, Michaela Cohena, w czasie kampanii wyborczej milczenia kobiet, które miały romanse z jego klientem.

Sędzia William Pauley nakazał, by dokumenty, które wykorzystali prokuratorzy federalni w czasie śledztwa w sprawie Russiagate, zostały ujawnione w czwartek.

Cohen odsiaduje wyrok trzech lat więzienia, między innymi właśnie za to, że - aby uniknąć skandalu podczas kampanii w 2016 roku - zapłacił za milczenie dwóch kobiet: aktorki Stormy Daniels i byłej modelki "Playboya" Karen McDougal. Pierwsza z nich otrzymała 130 tys. dol., a druga - 150 tys. dol.

Trump utrzymuje, że nie miał romansów z tymi kobietami, a Cohen został skazany za złamanie prawa wyborczego, ponieważ to on wypłacił pieniądze Daniels i McDougal.

Pauley napisał we wniosku, że dokumenty muszą zostać ujawnione, ponieważ "złamanie prawa wyborczego, omawiane w tych materiałach, ma znaczenie dla całego kraju".

Cohen zeznał, że zapłacił tym kobietom na polecenie Trumpa, co oznacza, że prezydent mógł być zamieszany w przestępstwo federalne.

Trump wygłaszał sprzeczne komentarze w sprawie Daniels i McDougal: z jednej strony twierdził, że nic nie wiedział o płaceniu za ich milczenie, a z drugiej przekonywał, że zapłacenie im nie było naruszeniem prawa wyborczego.

>>> Czytaj też: Biały Dom: Turcja nie może mieć F-35, jeśli wybrała rosyjski system S-400