Kataloński SN orzekł, iż nie zachodzą przesłanki do tymczasowego zawieszenia działalności tych placówek, o co prosił hiszpański resort spraw zagranicznych w czerwcowym wniosku.

“W pierwszej kolejności wskazane jest przeprowadzenie śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących działalności tych placówek” - napisał w orzeczeniu kataloński Sąd Najwyższy.

Sędziowie TSJC wyjaśnili, że hiszpańska dyplomacja domagała się natychmiastowego zawieszenia pracy zagranicznych przedstawicielstw Katalonii, działających w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Szwajcarii, we Włoszech, Szwajcarii i USA.

W czerwcu hiszpański resort spraw zagranicznych, kierowany przez prawdopodobnego szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella, opublikował wniosek domagający się od wymiaru sprawiedliwości tymczasowego zamknięcia zagranicznych przedstawicielstw Katalonii. MSZ w Madrycie wskazał, że “w działalności tych placówek stwierdzone zostały nieprawidłowości”.

“Placówki te, działające pierwotnie jako biura handlowe, służą obecnie separatyzmowi, przez co szkodzą interesom państwa (…) i osłabiają wizerunek Hiszpanii” - napisało MSZ w Madrycie.

Wniosek o zamknięcie “ambasad”, jak nazywają je separatystyczni politycy, zbiegł się w czasie z zapowiedzią regionalnego rządu Quima Torry otwarcia trzech nowych przedstawicielstw zagranicznych Katalonii: w Meksyku, Argentynie oraz Tunezji.

Pod koniec 2017 r. rząd Mariano Rajoya rozpoczął proces zamykania 9 katalońskich przedstawicielstw. Władze Hiszpanii twierdziły, że decyzja ta jest efektem zatwierdzonego przez Senat artykułu 155 konstytucji, który ograniczał autonomię Katalonii po nielegalnym referendum niepodległościowym w tym regionie w 2017 r.

Wprawdzie Katalonia w czerwcu 2018 r. odzyskała autonomię, ale władze w Madrycie nie wydały dokumentu aprobującego przywrócenie do życia zagranicznych przedstawicielstw tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii. Tymczasem regionalny rząd, tzw. Generalitat, przywrócił działalność części zawieszonych wcześniej przedstawicielstw.

Z informacji Generalitatu wynika, że obecnie na świecie działa 12 zagranicznych przedstawicielstw Katalonii.

>>> Czytaj też: KE szuka chętnych do przyjęcia migrantów, których nie chcą wpuścić Włochy