PKO BP: 670 tys. klientów otworzyło Profil Zaufany poprzez serwisy transakcyjne


Warszawa, 31.07.2019 (ISBnews) - Profil Zaufany za pośrednictwem serwisów transakcyjnych PKO Banku Polskiego utworzyło 670 tys. klientów, co przekłada się na 26-proc. udział w zakładaniu Profili Zaufanych w rynku bankowym, podał PKO BP.
Do momentu uruchomienia możliwości zakładania Profili Zaufanych w serwisach PKO Banku Polskiego - iPKO i Inteligo, z opcji tej korzystało zaledwie kilka procent Polaków, z czego większość stanowili urzędnicy. Dziś Profil Zaufany mają już 4 miliony obywateli. Zdecydowana większość z nich, bo 2,5 mln, utworzyła swój PZ właśnie przez banki, podano.
"Założenie Profilu Zaufanego z wykorzystaniem bankowości elektronicznej jest szybkie, bezpieczne i wygodne. Dlatego klienci najczęściej wybierają taką formę utworzenia cyfrowej tożsamości. Nasz bank ma 26 -procentowy udział w zakładaniu Profili Zaufanych w rynku bankowym - do tej pory 670 tysięcy klientów założyło PZ za pośrednictwem naszego banku. Biorąc pod uwagę cały rynek, a zatem również urzędników korzystających na co dzień z tego rozwiązania, udział banku wynosi 17%" - powiedział dyrektor departamentu usług cyfrowych w PKO BP Michał Macierzyński, cytowany w komunikacie.
Klienci PKO Banku Polskiego mogą utworzyć Profil Zaufany przez serwisy transakcyjne od października 2016 roku. Bank był pierwszym, który udostępnił tę usługę klientom.
Profil Zaufany można założyć bezpłatnie. Pozwala on na załatwianie wielu spraw urzędowych online m.in. w serwisach ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, pacjent.gov.pl, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl oraz regionalnych platform e-administracji. Można dzięki niemu między innymi: podpisywać dokumenty przekazywane do urzędów; składać wnioski o: dowód osobisty, kartę EKUZ, Kartę Dużej Rodziny, wtórnik prawa jazdy; uzyskiwać odpisy aktów z USC; zawiadamiać o zbyciu pojazdu; zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy; dopisać do listy wyborców; uzyskać indywidualną interpretację podatkową i zaświadczenie o niekaralności - przydatne przy poszukiwaniu pracy; załatwiać sprawy w PUE ZUS i korzystać z regionalnych platform e-administracji, przypomniano.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 324,25 mld zł na koniec 2018 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.
(ISBnews)