Jak zaznaczył podczas konferencji szef PGNiG Obrót Detaliczny, spółka dostarczy firmie Arriva Bus Transport Polska, paliwo dla 54 ekologicznych autobusów, które będą jeździć po ulicach stolicy. "Umowa zawarta została na 8 lat i obejmuje całe spektrum technologiczne - począwszy od mobilnych magazynów gazu, poprzez stację LCNG, aż do wykorzystania stacji paliw CNG wybudowanej przez Arriva na terenie docelowej zajezdni autobusowej" - mówił.

Dodał, że autobusy gazowe, bez wątpienia, stanowią już jeden z filarów transportu niskoemisyjnego w Polsce. "To rozwiązanie gwarantuje natychmiastowe korzyści ekologiczne, wynikające przede wszystkim z całkowitej eliminacji emisji bardzo szkodliwych pyłów PM2,5 oraz PM10" - podkreślił.

Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, to już kolejna umowa podpisana przez PGNiG Obrót Detaliczny na dostawy ekologicznego paliwa dla pojazdów komunikacji miejskiej w Warszawie. "Niebawem, po ulicach stolicy, będzie jeździło ponad 220 ekologicznych autobusów gazowych" - wskazał. Dodał, że to dopiero początek komunikacyjnego boomu gazowego w Polsce, m.in. ze względu na konkurencyjność cenową CNG i przyjazność tego paliwa dla środowiska naturalnego.

W opinii wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Marcina Szczudły, paliwo gazowe jest najlepszą, ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego, dominującego w polskim transporcie publicznym. "Wartością dodaną będą jeszcze większe oszczędności z tym związane, gdyż paliwo CNG i LNG, już za kilka tygodni, obejmie zerowa stawka akcyzowa. To oznacza, że biznes ten będzie jeszcze bardziej opłacalny" – dodał.

Szczudło przypomniał, że ostatnie dwa lata to dynamiczny rozwój tego rynku w Polsce. Tylko w tym roku PGNiG Obrót Detaliczny podpisało listy intencyjne zakładające budowę infrastruktury do tankowania gazu CNG w: Łomży, Suwałkach, Bielsku-Białej, Kielcach i Lubinie.

Wcześniej, na wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów użyteczności publicznej, zdecydowały się także: Warszawa, Tarnów, Kielce, Rzeszów czy Tychy. "Dzięki temu w najbliższym czasie na polskie drogi wyjedzie łącznie ponad 400 nowych autobusów gazowych zasilanych ekologicznym gazem CNG" - zaznaczył.

PGNiG Obrót Detaliczny jest liderem sprzedaży na rynku gazu ziemnego w Polsce. Obsługuje blisko 7 mln klientów, wśród których są zarówno duże, średnie i mniejsze firmy, jak i przedszkola, szkoły, instytucje oraz przede wszystkim większość gospodarstw domowych w Polsce.

Arriva jest ogólnoeuropejskim operatorem na rynku usług transportowych, zatrudniającym ponad 60 tys. pracowników i prowadzącym działalność w 14 krajach Europy. W Polsce Arriva jest jedynym operatorem świadczącym usługi kolejowe i autobusowe. Realizuje kontrakty dla miasta Elbląga, Grudziądza, Obornik, Warszawy operując obecnie łączenie ponad 140 autobusami miejskimi.

>>> Czytaj też: Ekspert: Niski poziom bezrobocia będzie w Polsce trwałym zjawiskiem