Grupa Azoty celuje w wydanie polecenia rozpoczęcia Polimerów Police na pocz. XIIWarszawa, 05.09.2019 (ISBnews) - Grupa Azoty zakłada, że wydanie polecenia do rozpoczęcia realizacji projektu Polimery Police odbędzie się na początku grudnia, poinformował prezes Wojciech Wardacki. Zaznaczył, że jest przekonany o powodzeniu procesu pozyskiwania finansowania dla projektu.

"Ten projekt ma na celu lżejsze pokonywanie różnych cykli koniunkturalnych szczególnie w segmencie agro. Jest realizowany konsekwentnie i zgodnie z harmonogramem pomimo że nie brakuje tych, którzy mu źle życzą. Obecnie jest to zupełnie inny projekt i skala niż pierwotnie zakładano" - powiedział Wardacki podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że wybór wykonawcy w I półroczu został skutecznie przeprowadzony.

"Jesteśmy w procesie konstrukcji finansowania. Proces SPO został ponownie wszczęty. 23 września odbędzie się walne Polic, które zdecyduje o uruchomieniu tego procesu. Chcemy uzyskać 1,1 mld zł na szeroko rozumiany projekt Polimery Police. Środki zasilą equity PDH. Mam pełne przekonanie ze zakończy się sukcesem. Nie dostrzegam ryzyka, kolejne decyzje są podejmowane, a chętnych do finansowania nie brakuje" - zaznaczył prezes Grupy Azoty.

Według jego słów, term sheet dotyczący zaangażowania Grupy Lotos (500 mln zł) jest na końcowym etapie. Ponadto trwają rozmowy na temat szczegółów umowy inwestycyjnej wejścia podmiotów koreańskich do equity (500 mln zł).

"Może dopuścimy jakieś inne podmioty do equity. Z kolei organizowanie finansowania dłużnego również przebiega zgodnie z planem. Agenda koreańska po analizie projektu błyskawicznie podjęła decyzje o zaangażowaniu w equity - to świadczy o jakości tego projektu. Można spodziewać się bardzo dobrych wyników ekonomicznych po jego uruchomieniu. Spółka celowa szykuje się do wydania polecenia pełnej realizacji, raczej na początku grudnia" - stwierdził prezes.

Dodał, że nadal w projekcie są uwzględniane modyfikacje, np. wcześniejsza realizacja instalacja polipropylenu, co - według jego słów - ma sprzyjać premarketingowi do dużych partnerów. Z kolei port Police ma być w ramach projektu pogłębiony i uzyskać połączenie kolejowe.

"Port już wzbudza zainteresowanie wielkich podmiotów z branży chemicznej do transportu i magazynowania swoich produktów" - ocenił szef Grupy Azoty.

Zaznaczył też, że współpraca grupy z PKN Orlen przebiega wzorowo, a liczy także na zacieśnianie więzów biznesowych z KGHM.

Budżet projektu Polimery Police to ok. 1,5 mld euro. Harmonogram zakłada na IV kw. wydanie zezwolenia na rozpoczęcie prac (full notice to proceed). W I kw. 2020 r. planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych przez generalnego wykonawcę; w II kw. 2022 r. - rozruch testowy instalacji PDH-PP, a w IV kw. 2022 r. - rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji.

Projekt Polimery Police obejmuje:

Instalacja odwodornienia propanu (PDH)

Instalacja wytwarzania polipropylenu (PP)

System konfekcjonowania, magazynowania, logistyki, spedycji polipropylenu

Instalacje pomocnicze wraz z połączeniami międzyobiektowymi

Terminal przeładunkowo-magazynowy obejmujący urządzenia portowe do rozładunku i magazynowania propanu i etylenu ze statków morskich.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 mld zł w 2018 r.

(ISBnews)