CTR, bo taki jest jego skrót od angielskiego Counter-Terrorism Register, funkcjonuje od 1 września, ale oficjalna inauguracja dla przedstawicieli mediów odbyła się w czwartek w Brukseli.

"Rejestr antyterrorystyczny to znaczący krok naprzód w walce z terroryzmem. Ponieważ przestępcy coraz częściej organizują się w siatki o zasięgu międzynarodowym, organy UE muszą działać na podobnej zasadzie" - podkreślił przewodniczący Eurojustu Ladislav Hamran.

Szybki dostęp do informacji o powiązanych postępowaniach prowadzonych przez organy sądowe w różnych krajach członkowskich ma umożliwić skuteczniejszą koordynację i przyspieszenie postępowań przeciwko osobom podejrzewanym o terroryzm.

"Tego rodzaju informacje to klucz do walki z terroryzmem, bo dzięki nim łatwiej będzie nam zapewnić sprawiedliwość i bezpieczeństwo na terenie UE" - wskazał szef Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej.

Utworzenie rejestru to efekt zamachów w Paryżu i Saint-Denis w listopadzie 2015 r., po których błyskawicznie ustalono międzynarodowe powiązania między zamachowcami. Niedługo potem Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Włochy, Luksemburg i Holandia zaproponowały utworzenie CTR, za pośrednictwem którego gromadzono by informacje na temat siatek terrorystycznych.

Rejestr utworzono zgodnie z decyzją Rady UE jeszcze z 2005 r. w sprawie wymiany informacji i współpracy dotyczącej przestępstw terrorystycznych. Przewiduje ona, że każde państwo członkowskie wyznacza wyspecjalizowaną służbę w ramach policji lub innych organów ścigania, która ma dostęp do wszystkich istotnych informacji dotyczących dochodzeń ws. przestępstw terrorystycznych. Jednostka taka ma je gromadzić i przekazywać na poziom unijny.

Od września wszystkie państwa członkowskie zyskują możliwość korzystania z rejestru CTR i zgłaszania informacji o osobach podejrzanych i prowadzonych śledztwach. Aby ułatwić przekazywanie informacji, opracowano specjalny szablon i przyjęto jednolite standardy ws. zgłoszeń.

Informacje będą przekazywane Eurojustowi przez właściwe organy krajowe. "CTR stanowi unikalną w skali europejskiej bazę danych o wszelkiego rodzaju aktach terroryzmu i jest także odpowiedzią na stale zmieniające się zagrożenie terroryzmem niedżihadystycznym, w tym także skrajnie prawicowym i lewicowym terroryzmem europejskim" - podkreśliła unijna agencja w swoim komunikacie.

Eurojust został powołany do życia w 2002 roku. Jego misją jest wspieranie i wzmacnianie współpracy i koordynacji działań krajowych organów wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością ponadgraniczną dotykającą kraje Unii Europejskiej. Jego siedziba znajduje się w Hadze.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)