Wcześniej europosłowie chcieli, by odpowiedziała na dodatkowe pytania na piśmie. Jej odpowiedzi uznali we wtorek za satysfakcjonujące.

Johansson podkreśliła w czasie ubiegłotygodniowego przesłuchania, że jednym z jej głównych zadań będzie zaproponowanie nowego paktu w sprawie migracji i azylu. "To trudne, ale porażka po prostu nie wchodzi w grę" - powiedziała. Szwedka zauważyła, że legalne i bezpieczne szlaki dla migrantów do UE również są częścią tego rozwiązania.

Posłowie poprosili, by wyjaśniła, w jaki sposób planuje wypracować konsensus w sprawie reformy systemu azylowego. Johansson powiedziała, że w ciągu pierwszych 100 dni swojej kadencji nie spodziewa się nowych propozycji na temat odblokowania dyskusji na temat migracji.

Eurodeputowani przedstawili także kilka pytań dotyczących operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym, sytuacji migrantów i osób ubiegających się o azyl, które są w Libii, oraz umów w sprawie migracji z krajami spoza UE.

Johansson mówiła, że jej celem jest zbudowanie skutecznej unii bezpieczeństwa. Zobowiązała się walczyć z terroryzmem i wszelkimi formami radykalizacji postaw. Kandydatka podkreśliła też, że kluczowym celem jest powrót do funkcjonującej w pełni strefy Schengen, wolnej od kontroli na granicach wewnętrznych.

Urodzona w 1964 roku Johansson rozpoczynała karierę polityczną w młodzieżówce szwedzkiej Partii Komunistycznej, ugrupowaniu, które później zmieniło nazwę na Partia Lewicy. Z ramienia tej partii była posłanką do szwedzkiego parlamentu, a następnie zasiliła szeregi bardziej umiarkowanej szwedzkiej Partii Robotniczej-Socjaldemokraci. Z zawodu Johansson jest nauczycielką, ale przez większość życia zajmowała się polityką.

Kandydatka Szwecji na komisarza UE piastowała od 2014 roku stanowisko minister ds. zatrudnienia w rządzie Stefana Loefvena. Na tym stanowisku odpowiadała m.in. za integrację i zatrudnienie uchodźców, którzy na skutek szwedzkiej polityki otwartych granic i szczodrej polityki migracyjnej masowo przybywali w ostatnich latach do Szwecji. W 2015 roku o azyl w tym kraju poprosiło rekordowe ponad 160 tys. osób.

Jako minister ds. zatrudnienia Johansson deklarowała zgodnie z obietnicą wyborczą socjaldemokratów, że sprowadzi bezrobocie w Szwecji do najniższego poziomu w UE. Z czasem jednak partia zrezygnowała z tego postulatu. Johansson, stojąc po stronie związków zawodowych, sprzeciwiała się ustanowieniu niższych stawek płacowych dla osób nowo przybyłych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)