Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,11 proc. do 2,6165 USD za funt.

W czwartek rozpoczęła się kolejna runda rozmów handlowych amerykańskich i chińskich negocjatorów w Waszyngtonie. Do USA przybył wicepremier Chi Liu He na rozmowy z amerykańskim przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem.

Prezydent USA Doland Trump już ocenił, że dyskusja z chińskim teamem handlowym przebiega "bardzo, bardzo dobrze" i będzie kontynuowana w piątek, a Trump ma się spotkać wówczas z He.

Globalni inwestorzy liczą, że stronom uda się osiągnąć jakieś porozumienie, ale na razie pozostają ostrożni, biorąc pod uwagę ryzyko załamania się rozmów w ostatniej chwili albo osiągnięcia takiego porozumienia przez USA i Chiny, które jednak nie spełni oczekiwań rynków.

Trwające od kilkunastu miesięcy tarcia w handlu USA-Chiny spowodowały wzrost presji na ceny metali i wpłynęły na ograniczenie popytu na globalnych rynkach.

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zwyżkowała o 97 USD do 5.781,00 USD za tonę. Tego dnia mocno wzrosły też ceny innych metali: kobaltu - o 750 dolarów, niklu o 265, a cynku o 97 USD. (PAP Biznes)