Ciech rozpoczął przegląd opcji strategicznych w odniesieniu do obszaru żywicWarszawa, 11.10.2019 (ISBnews) - Zarząd Ciechu podjął uchwałę o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych wspierających dalszy rozwój Grupy Ciech w odniesieniu do obszaru biznesowego Żywice, funkcjonującego obecnie w ramach spółki zależnej Ciech Sarzyna, podała spółka.

"Rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych w odniesieniu do obszaru biznesowego Żywice ma na celu realizację zasadniczego celu wynikającego ze strategii, tj. stworzenie efektywnego i w pełni zdywersyfikowanego holdingu chemicznego generującego długookresowo pozytywną wartość dla akcjonariuszy. Osiągnięciu tego celu służyć ma również budowanie wartości poprzez reorganizację portfolio aktywów i skupienie się na obszarach o kluczowym znaczeniu dla działalności Grupy Ciech" - czytamy w komunikacie.

Ciech Sarzyna prowadzi obecnie działalność obejmującą dwa obszary biznesowe: obszar biznesowy Agro i obszar biznesowy Żywice, przy czym planowane jest i trwają analizy dotyczące wydzielenia obszaru biznesowego Żywice do odrębnej spółki - Ciech Żywice, spółki bezpośrednio zależnej od Ciechu, w konsekwencji czego spółka Ciech Sarzyna prowadzić miałaby działalność w ramach obszaru biznesowego Agro, zaś Ciech Żywice w ramach obszaru biznesowego Żywice, podano także.

Decyzja co do przyjęcia planu podziału zostanie podjęta w najbliższych tygodniach, zapowiedział Ciech.

W procesie przeglądu opcji strategicznych zarząd spółki postanowił podjąć współpracę z doradcą transakcyjnym, finansowym, prawnym i podatkowym, poinformowano.

Zarząd zaznaczył jednocześnie, że dotychczas nie podjął żadnych decyzji związanych z wyborem konkretnej opcji strategicznej i nie ma pewności, czy i kiedy taka decyzja zostanie podjęta.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,67 mld zł w 2018 r.

(ISBnews)