Rząd Giuseppe Contego przygotowuje odpowiedź dla KE, która uznała we wtorek, że projekt budżetu na rok 2020 przewiduje niedostateczną w stosunku do unijnych wymagań redukcję wydatków państwa i zażądała od władz w Rzymie wyjaśnień.

Szef resortu finansów podczas spotkania w Terni w Umbrii przed niedzielnymi wyborami samorządowymi w tym regionie powiedział: "Nie prosimy Unii o przysługę. Piszemy list, ponieważ prosiliśmy ze słusznych powodów o elastyczność (budżetową)".

"To jest moment, by wykorzystać ją na wspieranie polityki rozwoju" - dodał Gualtieri.

Podkreślił, że w projekcie budżetu zapisano podatek internetowy. "Wprowadzimy go w życie od 1 stycznia i jednocześnie prosimy innych w Europie o słuszne reformy" - dodał.

Reklama

Ponadto Gualtieri ocenił, że abolicje i podatek liniowy "należą do przeszłości". Wprowadzenie podatku liniowego było jednym z głównych postulatów prawicowej Ligi, która współrządziła Włochami do sierpnia tego roku.

"Rząd, który patrzy na problemy z bliska i zamiast obiecywać abolicje i podatek liniowy podchodzi poważnie do zadłużenia i uchylania się od płacenia podatków, poprzez cywilizowany i poważny dialog z Europą pokazuje, że można mieć elastyczność budżetu i zarazem redukcję długu publicznego" - zaznaczył minister finansów Włoch. Jego zdaniem w ten sposób obywatele zrozumieją, że Włochy nie szukają sporu z Unią i że odgrywają w niej pierwszoplanową rolę.

Zapewnił, że rząd zachowuje się zgodnie z duchem "powagi i wiarygodności".

W liście do Roberto Gualtieriego Komisja Europejska zażądała "wyjaśnień na temat zgodności planowanej ekspansji fiskalnej Włoch w 2020 roku z wymaganiami Paktu Stabilności i Wzrostu".

Jak zaznacza list, projekt włoskiego budżetu przewiduje pogorszenie się strukturalnego salda budżetowego zamiast jego zaleconej redukcji. Ponadto Komisja krytykuje to, że wydatki publiczne liczone bez kosztów obsługi zadłużenia, mają w przyszłym roku wzrosnąć o 1,9 proc. PKB, choć powinny spaść o co najmniej 0,1 proc. PKB. Jak oceniono, plan wydatków nie odpowiada ustalonym na rok 2020 wskaźnikom redukcji zadłużenia".

Włochy od lat zmagają się z rekordowym długiem publicznym, sięgającym obecnie 132 proc. PKB.(PAP)