Zgodnie z traktatami unijnymi, nowy szef KE i nowi komisarze powinni przejąć obowiązki 1 listopada. Nie było to jednak możliwe, ponieważ Parlament Europejski odrzucił kandydatury na komisarzy zgłoszone przez rządy Rumunii, Francji i Węgier.

Zgoda odpowiednich komisji europarlamentu jest wymagana, aby cały PE mógł na sesji plenarnej zagłosować w sprawie poparcia dla nowego składu Komisji. Ewentualne poparcie europosłów otwiera drzwi dla nowych komisarzy do gabinetów w budynku Berlaymont przy brukselskim Rondzie Schumana.

Jak powiedziała PAP w środę rzeczniczka KE Mina Andreewa, w najbliższych tygodniach uprawnienia Komisji będą ograniczały się do zajmowania się „bieżącym sprawami”.„(Oznacza to) pełnienie roli strażnika pilnych aktów lub procedur, które są niezbędne na przykład jeśli chodzi o europejski semestr (tj. politykę zarządzania gospodarczego w UE - PAP). (...) Chodzi także o zewnętrzne i międzyinstytucjonalne reprezentowanie Komisji Europejskiej, w tym w rozmowach trójstronnych (w sprawie stanowienia aktów prawnych z PE i Radą UE – PAP)” – wyjaśniła.

Głosowanie nad poparciem dla nowej KE może odbyć się w listopadzie. W takim wypadku KE mogłaby zacząć pracę w grudniu. Niewykluczone jednak, że odbędzie się to później, a to dlatego, że wcześniej muszą odbyć się przesłuchania nowych kandydatów na komisarzy z Rumunii, Węgier i Francji, a także Wielkiej Brytanii (po wystąpieniu o przedłużenie brexitu rząd w Londynie będzie musiał przedstawić kandydata). Jeśli jeden lub kilku nowych kandydatów nie otrzyma poparcia, głosowanie w PE może zostać ponownie przełożone.

Zgodnie z traktatem unijnym, uwzględniając wybory do Parlamentu Europejskiego i po przeprowadzeniu stosownych konsultacji, Rada Europejska, stanowiąc większością kwalifikowaną, przedstawia PE kandydata na funkcję przewodniczącego Komisji. Przewodniczący oraz pozostali członkowie Komisji podlegają kolegialnemu zatwierdzeniu przez europarlament. Po głosowaniu w PE Komisję mianuje Rada Europejska (przywódcy państw członkowskich).

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)