Jak relacjonuje w czwartek radio Echo Moskwy, Roskosmos rozda na Nowy Rok pięćset narzutek z polaru we wzory gwiazd i z logiem agencji. Wśród prezentów będzie też tysiąc zestawów żywności kosmicznej z dołączonymi podgrzewaczami chemicznymi oraz również tysiąc gier planszowych.

Pieniądze zostaną również wydane na 1,5 tys. ceramicznych ozdób choinkowych w kształcie łunochodu, czyli radzieckiego pojazdu do badań Księżyca i na ceramiczne kubki z przykrywkami.

Kolejnym punktem na liście prezentów - które w Rosji wręcza się nie z okazji Bożego Narodzenia, a w Nowy Rok - jest 800 zestawów cukierków w barwach planet Układu Słonecznego.

Reklama

Niektóre rosyjskie portale informacyjne w tym kontekście przypominają niedawną wymianę zdań na temat malwersacji finansowych przy budowie kosmodromu Wostocznyj. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że z przeznaczonych na budowę obiektu 91 mld rubli (ponad 1,4 mld USD) sprzeniewierzono 11 mld rubli (ponad 171 mln USD). Przedstawiciel Kremla podał te dane po tym, jak prezydent Władimir Putin poskarżył się na spotkaniu z rządem na nieuczciwość realizatorów projektu, którzy "kradną setki milionów". Później szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin powiedział, że obecnie nie ma powodu do obaw w sprawie wydawania funduszy, a źródła w Roskosmosie zapewniły, że wydano polecenie ścisłej kontroli terminów i finansów.

>>> Czytaj też: Inwestujesz w condohotele? Lepiej zrób to ostrożnie