Umowa zostanie podpisana w środę w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) między skarbem państwa a PGZ S.A. będzie dotyczyć podwyższenia kapitału spółki i przeznaczenia dodatkowych środków na inwestycje realizowane przez spółkę zależną - Mesko S.A. w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Jak podał resort obrony, fundusze zostaną wykorzystane na realizację projektów związanych z wytwarzaniem prochów, amunicji i rakiet w latach 2019-2022.

Inwestycje w zakładach w Pionkach posłużą rozwojowi zdolności produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, rozbudowę infrastruktury oraz magazynów.

W Skarżysku-Kamiennej celem inwestycji jest zwiększenie zdolności do produkcji amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu parku maszynowego.

W odróżnieniu od prochu jednobazowego, w którym głównym składnikiem jest nitroceluloza, prochy wielobazowe są złożone także z innych substancji. Pozwalają uzyskać podczas spalania wyższą energię napędzająca pocisk, są też trwalsze i bezpieczniejsze w użyciu, a ich parametry spalania w mniejszym stopniu zależą od temperatury otoczenia. Zakład Produkcji Specjalnej w Pionkach (woj. mazowieckie), który został połączony ze spółką Mesko w 2012 r., specjalizuje się w produkcji amunicji czołgowej 120 mm i 125 mm.(PAP)

autor: Jakub Borowski