"Z naszych informacji wynika, że dymisja nie jest wynikiem walk frakcyjnych, ale nowego rozdania w spółkach skarbu państwa. Nad Michałem Krupińskim od dawna zbierały się czarne chmury z powodu słabych wyników banku, spadającego kursu i konfliktowego stylu działania prezesa. Do tej pory Zbigniew Ziobro roztaczał nad nim parasol ochronny, ale w końcu jednak go złożył" - pisze "PB".

Jak pisze "PB", powołując się na swoich rozmówców, jeden z nich miał powiedzieć, że "była to cena za utrzymanie wpływów w polityce i spółkach". Inny, że polityk sam miał już dość Machała Krupińskiego, który grał w swoją grę, z czego minister musiał się tłumaczy w centrali PiS".

Zdaniem "PB", "dymisja Michała Krupińskiego jest dopiero początkiem zmian w konglomeracie PZU - Pekao - Alior". "Nasze źródła twierdzą, że dobiega końca misja Pawła Surówki w PZU. Zastąpić ma go Aleksandra Agatowska, która jest w zarządzie spółki" - czytamy.

Zdaniem dziennika, zmiany mają nastąpić także w radzie nadzorczej. Szefem od dłuższego czasu jest Maciej Łopiński, wcześniej minister w kancelarii prezydenta, a zastąpić go ma - jak wynika z nieoficjalnych informacji "PB" - Małgorzata Sadurska z zarządu PZU, "która przez lata była aktywnym politykiem PiS, ostatnio związana z Pałacem Prezydenckim".

Reklama

Z informacji "PB" wynika, że w piątek wieczorem stanowisko straciła Marta Wolańska, prezes Pekao Leasing, znajoma rodziny Krupińskich.

Według "PB", pozycja prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego "wydaje się niezagrożona, choć ludzie z otoczenia Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, sugerowali, że to spółka, w której będą zmiany".

"Szef nowego resortu na pewno będzie chciał wyczyścić spółki energetyczne z ludzi Krzysztofa Tchórzewskiego - pierwszą ofiarą został członek zarządu Orlenu do spraw finansowych. W kolejce do zmiany czeka też Piotr Woźniak, prezes PGNiG" - czytamy. Zdaniem gazety, wkrótce rada rozpisze nowy konkurs na prezesa. Piotr Woźniak ma dostać propozycję objęcia stanowiska głównego geologa kraju.

>>> Polecamy: Jeśli prezes NIK nie zrezygnuje, PiS może sięgnąć po rozwiązania legislacyjne