Kwestia ta była jedną z głównych punktów spornych przed rozpoczęciem spotkania przywódców. Turcja odmawiała poparcia tych planów, dopóki państwa NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczy, za organizacje terrorystyczne.

Przywódcy państw NATO porozumieli się w środę na szczycie w Londynie w sprawie aktualizacji planów obronnych Polski i państw bałtyckich - poinformował na konferencji sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Stoltenberga pytano na konferencji, czy udało się przekonać Turcję, by nie blokowała planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. Turcja uzależniała swoją zgodę od politycznego poparcia Sojusz w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii.

W środę rano Stoltenberg poinformował, że rozmawiał o tej sprawie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Reklama

NATO w Londynie po raz pierwszy na szczycie podjęło temat Chin - powiedział Stoltenberg. Przywódcy Sojuszu chcą zachęcić Państwo Środka do udziału w uzgodnieniach dotyczących kontroli zbrojeń.

"Po raz pierwszy (na szczycie - PAP) podjęliśmy temat Chin - zarówno wyzwań, jak i możliwości, jakie stwarzają. A także implikacji dla naszego bezpieczeństwa. Przywódcy zgodzili się, że musimy rozwiązać to wspólnie jako Sojusz, i że musimy znaleźć sposoby, aby zachęcić Chiny do udziału w uzgodnieniach dotyczących kontroli zbrojeń" - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej.

NATO gotowe na reakcję

Zwiększyliśmy gotowość naszych sił do reagowania; 30 batalionów, 30 eskadr lotniczych i 30 okrętów bojowych jest gotowych do działania w ciągu 30 dni - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Londynie.

"Zwiększyliśmy gotowość naszych sił. Mogę ogłosić, że zrealizowaliśmy inicjatywę gotowości NATO" - powiedział Stoltenberg. Chodzi o inicjatywę potocznie nazywana "4 razy 30".

Przywódcy zdecydowali też w środę, że przestrzeń kosmiczna zostanie piątą domeną operacyjną dla NATO, obok lądu, powietrza, morza i cyberprzestrzeni.

"Uzgodniliśmy również nowy plan działania w celu zwiększenia wysiłków w walce z terroryzmem. Wszyscy sojusznicy pozostają zaangażowani w walkę z Państwem Islamskim i naszą misją szkoleniową w Iraku oraz misją szkoleniową w Afganistanie" - dodał szef NATO.

Dzięki podjętym na szczycie w Londynie decyzjom NATO będzie bardziej obecne na wschodniej flance Sojuszu.

"Mamy plany, aby bronić wszystkich państw sojuszniczych, w tym oczywiście Polski (...). Co więcej, mamy nie tylko plany, ale również mamy siły zbrojne, więcej sił niż przedtem. W Polsce i państwach członkowskich po raz pierwszy w historii naszego Sojuszu mamy siły gotowe do działania, rozmieszczone na wschodniej flance" - powiedział.

Dodał, że NATO uruchomiła też inicjatywę gotowości bojowej i w efekcie ma "nawet więcej sił", dzięki którym może działać szybko.

>>> Czytaj też: Erdogan: Sprzeciwimy się planom bałtyckim NATO, jeśli nie uzyskamy wsparcia Sojuszu