Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,13 USD, po zniżce ceny o 0,08 proc.

Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 66,63 USD za baryłkę, wyżej o 0,15 proc.

W czwartek Ministerstwo Handlu Chin poinformowało, że Chiny i Stany Zjednoczone są w kontakcie w sprawie podpisania umowy handlowej pierwszej fazy, która obejmie niższe amerykańskie taryfy na chińskie towary i wyższe chińskie zakupy amerykańskich produktów rolnych, energetycznych i wytworzonych.

Porozumienie I fazy zostało ogłoszone w zeszłym tygodniu po ponad dwóch latach rozmów handlowych, ale żadna ze stron nie ujawniła na razie zbyt wielu szczegółów umowy.

Przedstawiciele USA twierdzą, że Chiny zgodziły się zwiększyć zakupy amerykańskich produktów i usług o co najmniej 200 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Według Waszyngtonu obejmowałoby to dodatkowe zakupy amerykańskich produktów rolnych w wysokości 32 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat.

Chiny wcześniej informowały, że będą importować więcej amerykańskiej pszenicy, ryżu, kukurydzy, energii, farmaceutyków i usług finansowych.

Tymczasem zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 1,1 mln baryłek do 446,83 mln baryłek.

"Spadek zapasów ropy w USA i postęp w poprawie relacji handlowych USA z Chinami wspierał w tym tygodniu notowania ropy" - wskazuje John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services ltd.

"Ale prawdziwy test działań Chin i znaczenie tego wstępnego porozumienia handlowego z USA pojawią się dopiero w przyszłym roku" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 33 centy.

Od początku tego tygodnia surowiec w Nowym Jorku zdrożał o 1,7 proc. (PAP Biznes)