Na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono kwestie związane z utrzymaniem dróg prowadzonych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu w 2019 roku. Jak poinformował członek zarządu województwa, Szymon Ogłaza, w ciągu ostatnich 12 miesięcy na ten cel wydano około 20 mln złotych.

"Kosztem 24 mln złotych przebudowaliśmy 30 km dróg, w tym odcinki tak istotnych dla całego województwa szlaków z Opola do Namysłowa, z Opola do Częstochowy i w Krapkowicach. Dzięki tym działaniom polepszono w radykalnym stopniu komfort i bezpieczeństwo jazdy poruszających się naszymi drogami kierowców" - powiedział Ogłaza.

Zastępca dyrektora ZDW Grzegorz Cebula zaznaczył, że oprócz przebudowy odcinków dróg, jego jednostka wykonała 3 km chodników o wartości 2 mln złotych i usunęła ubytki w jezdni, odpowiadające 16 km nowej nawierzchni. W ramach polepszenia bezpieczeństwa ruchu wycięto 580 drzew i dokonano 3,5 tysiąca cięć sanitarnych drzew i krzewów. Dodatkowo, na długości 81 km dokonano tzw. ścinki pobocza, polegającej na odpowiednim sprofilowaniu spadku pobocza w taki sposób, by woda z jezdni mogła bez przeszkód spływać do rowów odwadniających.

"Stopniowo zastępujemy przestarzałe bariery energochłonne z betonu - tzw. +zakopianki+, nowoczesnymi instalacjami. Przy przejściach dla pieszych montujemy nowoczesne, asymetryczne oświetlenie, zwiększające bezpieczeństwo pieszych, a stare znaki drogowe są sukcesywnie wymieniane na oznakowanie spełniające najnowsze wymagania techniczne" - zapewniał Cebula.

Na pytanie, jakie są plany dotyczące przyszłego roku, Ogłaza odpowiedział, że budżet na drogi najprawdopodobniej będzie mniejszy z powodu kończącej się perspektywy unijnej, jednak w tej chwili trudno jest precyzyjnie określić, w jaki sposób wpłynie to na zakres prac wykonywanych przez ZDW. (PAP)

autor: Marek Szczepanik