"Nie będzie to tym razem wizyta polityczna. Nie będzie spotkania z kanclerz Angelą Merkel. Pan premier został zaproszony przez koncern medialny Axel Springer do udziału w dorocznej konferencji Welt Economic Summit w Berlinie" - powiedział PAP Andrzej Przyłębski, polski ambasador w Berlinie.

W tym roku oprócz Mateusza Morawieckiego na kongresie mają wystąpić m.in. niemiecki wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz, wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, minister gospodarki RFN Peter Altmaier, szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas, minister obrony tego kraju Annegret Kramp-Karrenbauer oraz szef monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger.

Szczyt gospodarczy organizowany już po raz 12. przez niemieckiego giganta medialnego jest zaplanowany jako miejsce spotkania między przedstawicielami świata biznesu i polityki. Na spotkanie z szefem polskiego rządu zaproszono około 60 osób, głównie dyrektorów generalnych spółek giełdowych z listy DAX30 oraz szefów innych niemieckich firm.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)