W opublikowanym w środę uzasadnieniu sędziowie JEC (w skład komisji wchodzi ośmiu sędziów hiszpańskiego Sądu Najwyższego) wyjaśnili, że Torra może pełnić funkcję szefa katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, do czasu rozpatrzenia przez hiszpański wymiar sprawiedliwości jego odwołania od wyroku skazującego.

Sędziowie JEC wyjaśnili, że decyzję w sprawie ewentualnego odwołania z urzędu premiera mogą obecnie podjąć tylko organy autonomicznego parlamentu Katalonii. Przypomnieli jednak, że grudniowy wyrok Sądu Najwyższego Katalonii (TSJC) wobec Torry "pozbawił go automatycznie mandatu deputowanego" regionalnego parlamentu.

19 grudnia 2019 roku TSJC orzekł, że Torra nie będzie mógł sprawować urzędów publicznych przez półtora roku, a także nakazał mu zapłacenie grzywny w wysokości 30 tys. euro za odmawianie wykonania nakazów hiszpańskiej komisji wyborczej w sprawie zdjęcia symboli separatystycznych z obiektów publicznych w regionie. Adwokaci premiera złożyli apelację.

W sobotę posiadające większość w katalońskim parlamencie ugrupowania separatystyczne - Republikańska Lewica Katalonii (ERC), Razem dla Katalonii (JxCat) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) - przyjęły rezolucję potwierdzającą Torrę na stanowisku premiera.

Równocześnie separatyści przyjęli też dokument potępiający działania JEC, w którym wydane nakazy tej komisji uznano za niezgodne z katalońskimi przepisami i nazwano próbą zamachu stanu.

JEC przed wyborami do parlamentu Hiszpanii z 28 kwietnia 2019 roku dwukrotnie nakazywała premierowi Katalonii usunięcie symboli separatystycznych z budynku autonomicznego rządu oraz innych obiektów publicznych w regionie.

Wprawdzie kilka dni przed wyborami Torra zdjął żółte wstążki, główny symbol katalońskiego separatyzmu, z obiektów publicznych, ale na budynku rządu nakazał przyczepić transparent, na którym widniało żądanie uwolnienia regionalnych polityków i żółta wstążka.

Marcin Zatyka (PAP)