Sześciu żołnierzy z misji stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Mali (MINUSMA) zostało poważnie rannych w wyniku ataku na bazę w mieście Tessalit - powiedział agencji Reutera rzecznik misji Olivier Salgado. Dodał, że nie jest jasne, kto jest odpowiedzialny za napaść.

Kidal jest pod kontrolą tuareskich rebeliantów od powstania w 2012 roku; napięcie między grupami zbrojnymi a rządem regularnie rośnie.

W misji MINUSMA pełni służbę ponad 13 tys. żołnierzy; ma ona na celu powstrzymanie przemocy, spowodowanej przez różne ugrupowania zbrojne na północy i w centrum kraju, w tym przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim (IS).

„W regionie doszło do niszczycielskiej fali ataków terrorystycznych na cele cywilne i wojskowe” - powiedział w środę szef Biura ONZ ds. Afryki Zachodniej i Sahelu (UNOWAS) Mohamed Ibn Chambas, podczas pierwszego formalnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tym roku. „Konsekwencje humanitarne są alarmujące” - podkreślił.

Francja jako jedyny kraj zachodni prowadzi szeroko zakrojone operacje wojskowe przeciw bojownikom islamistycznym w Sahelu, regionie Afryki Zachodniej obejmującym południowe obrzeża Sahary. Siły francuskie w liczbie 4,5 tys. żołnierzy przeprowadzają tam regularne działania w ramach operacji Barkhane, skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS). (PAP)

baj/ mal/