Irackie grupy zbrojne wzywające do wyjścia wojsk USA z Iraku "jasno odróżniają" misję NATO od sił amerykańskich - ocenił w rozmowie z PAP ekspert Atlantic Council Abbas Kadhim. Zapewnił, że polskie oddziały są ważne dla rozwoju tego bliskowschodniego państwa.

Żadna z wzywających do wyjścia USA irackich grup zbrojnych "nie ogłosiła" i "nie będzie rozważała" ataków na NATO i oddziały innych krajów, które "są przyjaciółmi Iraku" - zapewnił w czwartek Kadhim w Waszyngtonie, podkreślając, że dotyczy to m.in. Sił Mobilizacji Ludowej (PMF), grupujących sympatyzujące z Iranem szyickie milicje w Iraku. W jego ocenie wszystkie te grupy "jasno rozróżniają" misję NATO od oddziałów USA.

Jak stwierdził ekspert waszyngtońskiego think tanku, polskie i inne zagraniczne oddziały "są ważne, ponieważ szkolą Irakijczyków i budują potencjał" Iraku.

Reklama

Kadhim przyznał, że "wszystkie zagraniczne wojska w Iraku, w tym polskie, potrzebują obecności USA". "Po pierwsze dla ochrony, a po drugie dla infrastruktury i logistycznego wsparcia, które zapewniają Amerykanie" - wyjaśnił.

"Jeśli Amerykanie wyjdą (z Iraku - PAP), oddziałom tym będzie niezwykle trudno wykonywać swoją pracę" - ocenił Kadhim.

W ubiegłym tygodniu w ataku wojsk USA w Bagdadzie zginął irański dowódca sił Al-Kuds Kasem Sulejmani oraz dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis, a także kilka innych osób.

Iran zapowiedział, że "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa".

W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu zostały ostrzelane dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, w tym położona koło miasta Hit baza lotnicza Ain Al-Asad, miejsce stacjonowania m.in. polskich żołnierzy. W czwartek Gwardia Rewolucyjna Iranu zagroziła, że "wkrótce w potężniejszy sposób zemści się" na USA.

Polskie wojsko uczestniczy w działaniach w Iraku w ramach międzynarodowej misji zwalczającej dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) i w misji szkoleniowej NATO. Polacy szkolą irackie i jordańskie siły specjalne, prowadzą też szkolenia w obsłudze i remontach poradzieckiego uzbrojenia. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku i krajach sąsiednich może liczyć do 350 żołnierzy i pracowników wojska, w Iraku przebywa 268 żołnierzy i pracowników PKW.

Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich.

Podczas czwartkowej debaty w Atlantic Council Kadhim podkreślał, że zarówno atak na Sulejmaniego, jak i ostrzał ze strony Iranu stanowią złamanie prawa. Powiedział też, że rząd w Bagdadzie opowiada się za wyjściem wojsk Stanów Zjednoczonych z tego kraju, ale nie chce dalszego pogorszenia relacji z USA.

>>> Czytaj też: Trump: katastrofa ukraińskiego boeinga mogła być pomyłką. Iran zaprzecza