Ograniczenia wwozu dotyczą: żywego drobiu (wszystkich gatunków); wszystkich produktów z mięsa drobiowego; piór, puchu; jaj konsumpcyjnych i wylęgowych; mączki mięsno-kostnej; pasz i dodatków paszowych, z wyjątkiem dodatków zawierających materiały syntetyczne i chemiczne; polimerowych i kartonowych pudełek, podkładek.

Dotychczas import drobiu z Polski wstrzymał Singapur, Hongkong, RPA, Japonia, Chiny, Korea Południowa, a ograniczyła go Ukraina i Białoruś.

Wysoce zjadliwą grypę ptaków (podtyp H5N8) wykryto w Polsce 31 grudnia 2019 r. w gospodarstwie, gdzie znajdowało się ponad 12 tys. indyków, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Do tej pory stwierdzono 9 ognisk tej choroby: osiem w woj. lubelskim (w powiecie lubartowskim) i jedno w woj. wielkopolskim (powiat Ostrów Wielkopolski).

Według wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, dotychczas zutylizowano już ponad 200 tys. ptaków.

Reklama

Wcześniej, przed wykryciem obecnej epidemii, nie stwierdzono wystąpienia tej choroby u dzikich ptaków. Inaczej było poprzednim razem na przełomie 2016/2017 r., gdy powodem wystąpienia grypy u drobiu był wirus pochodzący od dzikich ptaków.

W czwartek Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 7 stycznia br. stwierdzono po raz pierwszy w tym roku wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w województwie lubelskim. Chorobę potwierdzono w zwłokach padłego jastrzębia, znalezionego w dniu 6 stycznia 2020 r. w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska