Ponad pół miliona polskich seniorów zmaga się z długami o łącznej wartości 5,7 mld zł, wynika z danych Grupy Kruk. To prawie o 1 mld zł więcej niż w ubiegłym roku. Długi osób powyżej 65. roku życia stanowią 13 proc. wszystkich spraw obsługiwanych przez Grupę Kruk w III kw. 2019 roku.

"Statystyczny zadłużony senior ma 72 lata, mieszka w miejscowości do 10 tys. mieszkańców, a jego zadłużenie wynosi 6 600 zł, czyli kwotę ponad trzykrotnie wyższą od wysokości średniej emerytury w 2019 roku. To też prawie 1000 zł więcej niż średnie zadłużenie wszystkich Polaków, które na koniec III kwartału 2019 roku wynosiło 5 700 zł. Seniorem-rekordzistą jest mieszkaniec Mazowsza, który ma do spłaty aż 15 mln zł. Mazowszanie w wieku 65+ mają też łącznie najwyższe zadłużenie, które wynosi prawie miliard złotych (911 mln zł). Z zadłużeniem zmaga się również wielu seniorów ze Śląska i Wielkopolski. Mają oni do spłaty odpowiednio 863 mln zł i 709 mln zł. Najmniejsze zadłużenie mają seniorzy mieszkający na Podkarpaciu (119 mln zł) i Podlasiu (72 mln zł)" - czytamy w komunikacie.

Ponad połowa zadłużonych seniorów (53%) nie jest w stanie na czas spłacić rat kredytów. Pozostałe długi osób starszych wynikają głównie z nieopłaconych rachunków (15%) oraz rat pożyczek pozabankowych (14%).

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Grupę Kruk, 36% seniorów uważa, że w długi popadają osoby, które nie potrafią gospodarować swoimi finansami. Ponad połowa (52%) twierdzi, że do spłaty długów potrzebuje dodatkowych źródeł dochodu, bo nie wystarczy im pieniędzy z bieżącej renty i emerytury. 43% oczekuje dodatkowych informacji i wskazówek, co zrobić, żeby spłacić dług. Równie istotne jest dla nich motywowanie do spłaty przez innych (36%) oraz rozmowa i wsparcie psychiczne (potrzebuje go co piąty badany), żeby nie zostawać z długami sam na sam.

Seniorzy to grupa wiekowa, która niechętnie rozmawia ze swoimi bliskimi o długach i problemach finansowych (7%). Ta sytuacja nie zmieniła się na przestrzeni lat, a nawet się pogarsza. Wyniki podobnego badania z 2014 roku pokazały, że 13% seniorów otrzymywało wsparcie (w tym wypadku finansowe) od najbliższych, a co trzeci senior sam udzielał takiej pomocy rodzinie, podkreślono.

"Polscy seniorzy często popadają w kłopoty finansowe z powodu bardzo przykrych zdarzeń losowych - nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci współmałżonka. Konieczność utrzymania gospodarstwa domowego z jednej emerytury lub kosztowne leczenie to ogromne wyzwanie dla domowych finansów. Szczególnie w sytuacji, kiedy spłacają jeszcze raty kredytów lub pożyczek zaciągniętych po to, aby pomóc swoim dzieciom lub wnukom" - powiedziała Karolina Duniec z Grupy Kruk, cytowana w materiale.

Badanie "Postawy różnych pokoleń Polaków wobec zadłużenia" zostało przeprowadzone przez IQS na zlecenie Grupy Kruk metodą CAWI na reprezentatywnej próbie Polaków N=1000 w wieku 18+. Termin realizacji: październik 2019 r.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,16 mld zł w 2018 r.