Naradę w tej sprawie zwołano też w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według informacji PAP Komisja Europejska i przedstawiciele unijnych stolic czekają na ocenę, czy epidemia koronawirusa "stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".

"Komisja zaplanowała dziś po południu posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (HSC), by omówić aktualną ocenę ryzyka i potencjalnych konsekwencji dla UE" - powiedział urzędnik Komisji.

Agencja dpa podała, że wśród środków zaradczych mogą się znaleźć dodatkowe kontrole na lotniskach i wytyczne dotyczące badań laboratoryjnych.

W środę ministerstwo zdrowia ChRL poinformowało o śmierci kolejnych trzech osób zarażonych nowego typu koronawirusem. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do dziewięciu. Wszystkie te osoby zmarły w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan i gdzie 1 stycznia odnotowano pierwsze przypadki zarażeń. Liczba zainfekowanych wzrosła do 440.

Poza Chinami nowy koronawirus został już wykryty również w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA. We wtorek amerykańskie władze sanitarne podały, że zamieszkały w stanie Waszyngton trzydziestokilkuletni mężczyzna, który niedawno przebywał za granicą, jest pierwszym wykrytym w USA nosicielem nowego niebezpiecznego koronawirusa.

>>> Czytaj też: Niebezpieczny wirus w Chinach. Mieszkańcy Wuhanu nie powinni opuszczać miasta