Macron podkreślał, że to jego pierwsza wizyta jako prezydenta Francji w Polsce i pierwsza w tym roku wizyta europejska.

"Jest to okres, w którym rozpoczęła działalność nowa KE. Otwiera się również nowa epoka po brexicie - musimy scalić, zacieśnić nasze przymierze, byśmy mogli funkcjonować w niepewnym świecie. Wiemy jaka jest sytuacja europejska i musimy odpowiedzieć na europejskie wyzwania" - powiedział prezydent Francji.

Macron nawiązał również do podpisanej przed konferencją przez szefów MSZ: Polski - Jacka Czaputowicza i Francji - Jacques-Yves'a Le-Driana programu współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

"To ważne dokumenty, ponieważ ponad 12 lat po podpisaniu poprzedniego dokumentu wyznaczamy kierunki współpracy strategicznej w zakresie cyberbezpieczeństwa, klimatu, bezpieczeństwa energetycznego, gospodarki, ten dokumenty wyznacza wspólny kierunek działania" - dodał prezydent Francji.

"Nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało"

Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak dodał, współpraca polsko-francuska może rozwijać się w dziedzinach energetyki czy bezpieczeństwa i obrony.

"Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało" - podkreślił Macron na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodał, w poniedziałek wieczorem spotka się także ze społecznością francuską mieszkającą w Polsce.

"Kto zdaje sobie sprawę z tego, że Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce, że funkcjonuje tu ponad tysiąc francuskich przedsiębiorstw, że są one trzecim największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym 200 tys. pracowników" - podkreślił francuski prezydent.

Zaznaczył jednocześnie, że jest przekonany, iż w ramach współpracy polsko-francuskiej można zrobić jeszcze więcej w dziedzinach energetyki, cyberbezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, bezpieczeństwa i obrony. "Przed nami jeszcze dużo pracy" - zauważył Macron.

"Mamy wiele wspólnych kwestii i przekonań wchodzących w skład agendy europejskiej" - dodał. Francuski prezydent wskazał na kwestie przemysłowe, energetyczne. "Francja może tutaj udzielić wsparcia Polsce" - zadeklarował.

Reformy wymiaru sprawiedliwości

W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości; chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z KE - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron.

"W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską. Wiem bowiem, że w Polsce - co pokazuje jej historia - głęboko zakorzenione są wartości wolności i sprawiedliwości" - mówił Macron.

Jak dodał, Polska jest państwem głęboko europejskim, a Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów na kontynencie. "Myślę, że jest to duża siła i, myślę, wszyscy musimy i możemy z niej skorzystać" - mówił.

NATO

Aby zachować wiarygodność, NATO musi określić jasne priorytety strategiczne - podkreślił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Według niego, żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi zwiększyć udział Europejczyków w obronności.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą, Macron zaznaczył, że Francja jest zaangażowanym partnerem w ramach NATO.

Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki - aby zachować wiarygodność - musi określić jasne priorytety strategiczne. "Żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności. Tego wymagają od nas Amerykanie i tego musimy wymagać od samych siebie" - stwierdził francuski przywódca.

"Jaką wiarygodność będzie miała Europa, jeśli nie będzie w stanie bronić swoich obywateli? Jakim poparciem może cieszyć się NATO, jeśli każdego dnia nasz amerykański partner musi nam przypominać: musicie państwo płacić za własną obronę, musicie inwestować w obronność również państwa granic" - pytał Macron.

Podkreślał, że potrzebne jest zwiększenie wydatków na obronność tak, jak robi to Francja. "Zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić koordynację strategiczną i operacyjną. To jest właśnie obronność europejska. Musimy być godnymi, zaufanymi partnerami" - akcentował.

Jak powiedział, czeka na dzień, kiedy każdy obywatel Polski będzie mógł powiedzieć: jeśli ktoś nas zaatakuje, to Europa nas obroni.

Zwrócił też uwagę, że obronność europejska nie ma być alternatywą dla NATO, ale jego niezbędnym uzupełnieniem i koniecznym wsparciem. "Europejskie zdolności obronne i NATO stanowią dwa filary tej samej konstrukcji - wspólnego bezpieczeństwa Europy" - oświadczył.

Wyraził przekonanie, że „opisawszy i wyjaśniwszy powyższe ramy” Polska i Francja mogą zacieśnić współpracę w zakresie obronności.

Macron: Musimy spojrzeć historii w twarz, nie próbując jej przeinaczać, czy wykorzystywać do własnych celów

Musimy wszyscy spojrzeć historii w twarz, nie próbując jej przeinaczać, maskować czy wykorzystywać dla własnych celów - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że z zacięciem bronił Polski i polskiego narodu wobec niedopuszczalnych ataków przypuszczanych na pamięć.

Macron w wystąpieniu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą nawiązał do uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau, które odbyły się na terenie byłego obozu oraz do uroczystości, które z tej okazji odbyły się w Jerozolimie z Yad-Vashem.

"Pamięć o tych wydarzeniach musi pozostać żywa, gdyż te bolesne wspomnienia oświecają nam drogę i wyznaczają nasz kierunek. Legły u podstaw europejskiego projektu, europejskiego pokoju, jedności i wolności. Pod tym względem z zacięciem broniłem Polski i narodu polskiego wobec niedopuszczalnych ataków przypuszczanych na tę pamięć" - mówił prezydent Francji.

"Musimy wszyscy spojrzeć historii w twarz, nie próbując jej przeinaczać, maskować czy wykorzystywać dla własnych celów i to właśnie te wspólne wartości legły u podstaw naszego wspólnego projektu europejskiego i to one wzmocnią nasz wspólny europejski projekt" - dodał.

Macron: Francja chce zaangażować się w dialog w zakresie kontroli zbrojeń

Francja chce zaangażować się i wziąć na siebie odpowiedzialność za konkretny dialog w zakresie kontroli zbrojeń; chcemy, by Polska była na czele tych prac - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie Macron odniósł się do kwestii relacji z Rosją. Poinformował, że Francja chce "zaangażować się i wziąć na siebie odpowiedzialność za konkretny dialog w zakresie kontroli zbrojeń, zwłaszcza jeśli mają one jakiś związek z Europą". "Chcemy, by Polska była na czele tych prac" - mówił. "Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której mamy międzynarodową anomię. Musimy przyjąć zasady, procedury i musimy być w stanie bronić wszystkie nasze państwa członkowskie. Jasne określenie naszych wspólnych interesów, naszych europejskich wartości jest kluczowe w obecnym kontekście" - podkreślił.

Macron: w interesie Francji i Polski jest dialog z Rosją

Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją - powiedział prezydent Francji po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą, prezydent Francji zapewnił, że "Francja nie stała się, wbrew podnoszącym się głosom, prorosyjska". "Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska, Francja jest proeuropejska" - zadeklarował.

"Myślę, że patrząc na mapę mamy takie same odczucia: Rosja znajduje się w Europie i nawet jeśli nie jest członkiem Unii Europejskiej jest naszym sąsiadem. Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której nie będziemy konfrontować się z koniecznością tworzenia relacji z Rosją" - przekonywał prezydent Francji.

Jak zaznaczył, bezpieczeństwo Francji i jej partnerów jest dla niego nadrzędnym priorytetem.

"Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie też sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowić, wymagający dialog polityczny z Rosją" - podkreślał Macron. "Dialog ten, nawet jeśli trudny jest niezbędnym warunkiem dokonania postępów na Ukrainie" - dodał. Zaznaczył, że podczas grudniowego szczytu w Paryżu udało się posunąć pewne sprawy do przodu w relacjach z Rosją. Dialog z tym krajem, mówił, musi być prowadzony "ze świadomością wszystkich warunków".

Macron: chciałbym, by ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli

Chciałbym, by ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli; aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Macron stwierdził, że Polska i Francja mają wiele wspólnych projektów ponieważ "staje przed nami wiele wyzwań". "Chciałbym, żeby ta wizyta była punktem zwrotnym w naszej wspólnej europejskiej roli" - mówił prezydent Francji w kontekście wyzwań wymieniając m.in. sprawy klimatu.

Wyraził też nadzieję, że "nasz dialog będzie kontynuowany w duchu wzajemnego zrozumienia, przejrzystości i szczerości". "Aby pogłębić naszą współpracę chciałbym zaproponować, by w najbliższych miesiącach odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie również udział kanclerz Niemiec (Angela Merkel), ponieważ na naszych barkach spoczywa kluczowa odpowiedzialność za Europę" - oświadczył Macron.

Macron: NATO pozostanie niezbędną podstawą naszego bezpieczeństwa

"Ta podróż jest dla mnie okazją do poruszenia kwestii nieporozumień w zakresie francuskiej strategii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, z drugiej strony stosunki francusko-rosyjskie. Dwa bardzo ważne tematy dla państwa kraju, które musimy wyjaśnić. Poruszyliśmy już te kwestie w Londynie podczas grudniowego szczytu NATO" - mówił prezydent Francji na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Nasze stanowiska niesłusznie są postrzegane jako przeciwne; NATO pozostanie niezbędną podstawą naszego wspólnego bezpieczeństwa" - oświadczył Macron.

Francuski prezydent nawiązał do swych słów o "śmierci mózgu" NATO. Na początku listopada Macron w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Podał też w wątpliwość wiarygodność zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z którymi atak na jednego z sojuszników jest uważany za atak na wszystkich członków NATO.

"W zeszłym roku, przed szczytem w Londynie, powiedziałem, jak bardzo ten Sojusz wydaje mi się chory. Od kiedy jestem prezydentem, nie odbył się jeszcze wcześniej żaden szczyt dotyczący burden sharing, czyli stwierdzenia, co możemy zaproponować bez podejmowania decyzji, więc zaproponowaliśmy sojusz upozycjonowany strategicznie w momencie, kiedy jeden z członków sojuszu zwróci się o pomoc i będzie to uzasadnione" - powiedział. Dla mnie w interesie polskiego bezpieczeństwa jest spojrzenie tej sytuacji w twarz - dodał.

Po spotkaniu z prezydentem Dudą Macorn podkreślił, że "Francja jest zaangażowanym partnerem w ramach Sojuszu i w pełni angażuje się w bezpieczeństwo jego wschodniej flanki". "Uczestniczymy we wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO, nasi żołnierze są obecni na Litwie i w Estonii, aktywnie uczestniczymy w patrolach powietrznych w regionie bałtyckim, prowadzimy operację nadzoru morskiego na morzu Bałtyckim i Czarnym. W tych działaniach każdego roku uczestniczy ponad 4 tys. żołnierzy francuskich. Francja jest potęga wojskową na wschodniej flance NATO i nią pozostanie" - zadeklarował francuski przywódca.

>>> Czytaj też: "Le Figaro": Macron chce się pojednać z Polską. Bez Warszawy Paryż nie pójdzie naprzód z reformami UE