W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w polsko–francuskich rozmowach plenarnych - pod przewodnictwem prezydentów: Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona oraz w spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z francuskim prezydentem i delegacją rządową Francji.

Jak przekazał resort obrony w komunikacie, wśród tematów rozmów ministrów obrony Polski i Francji była współpraca obu krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie zwrócili uwagę na zaangażowanie państw członkowskich w realizowane inicjatywy obronne sojuszu, zwłaszcza ze strony państw europejskich. "Polska, a także Francja są partnerami w ramach NATO i w pełni angażują się w bezpieczeństwo jego wschodniej flanki" - podało MON.

Resort obrony zwrócił uwagę, że francuscy żołnierze, podobnie jak polscy, są obecni na Litwie i w Estonii, aktywnie uczestniczą w misjach nadzoru przestrzeni powietrznej w regionie bałtyckim, prowadzą operację nadzoru morskiego na morzach Bałtyckim i Czarnym. W tych działaniach na wschodniej i południowo–wschodniej flance NATO, każdego roku uczestniczy ponad 4 tys. francuskich żołnierzy. "Ministrowie zwrócili uwagę na potrzebę koordynacji strategicznej i działań operacyjnych w ramach NATO" - podkreślono.

MON poinformowało, że Błaszczak i Parly omówili również relacje z Ukrainą oraz politykę rozszerzenia UE i NATO. "Zarówno Francja, jak i Polska postrzegają obronność europejską nie jako alternatywę dla NATO, ale jako jego niezbędne uzupełnienie i wsparcie" - zapewnił resort.

"Polska i Francja mogą zacieśnić w przyszłości współpracę w zakresie obronności" - oświadczono w komunikacie.