Deklarację tę Meloni złożyła w Rzymie w dniu, gdy Zgromadzenie Polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało o utrzymaniu zawieszenia Fideszu w tej rodzinie politycznej. Przyszłość ugrupowania będzie zależeć od rozwoju sytuacji na Węgrzech.

Meloni podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami: „Widząc problemy Fideszu w Europejskiej Partii Ludowej i w Parlamencie Europejskim, który dalej popiera procedury naruszenia, myślę, że jeśli jutro postanowi opuścić EPL, dołączenie do grupy konserwatystów byłoby naturalne”.

Meloni, która spotkała się z przebywającym w Wiecznym Mieście Orbanem, oznajmiła: „Będziemy gotowi przyjąć Fidesz z otwartymi ramionami, ale ta sprawa nie jest jeszcze na porządku dziennym”.

Przywódczyni partii Fratelli d'Italia oraz szef węgierskiego rządu są gośćmi dwudniowej Konferencji Konserwatystów pod hasłem "Bóg, Honor, Kraj. Prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów". Wśród uczestników obrad są także m.in. eurodeputowany z PiS, współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Ryszard Legutko, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, lider włoskiej Ligi Matteo Salvini, brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski.

Orban został w poniedziałek przyjęty przez szefa włoskiego rządu Giuseppe Contego. Nie są znane rezultaty ich godzinnego spotkania.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)