Most w Ostrowie, znajdujący się na trasie najkrótszego połączenia między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, zamknięto z dnia na dzień pod koniec listopada zeszłego roku.

Umowę podpisano z wybraną w przetargu firmą Promost Consulting z Rzeszowa, która za wykonanie zleconych prac zaproponowała ponad 445 tys. zł brutto. Zgodnie z umową dokumentacja techniczna dla zadania ma zostać wykonana do 29 maja tego roku, a projekt wykonawczy – do 30 czerwca tego roku.

Reklama

Jak informował w zeszłym tygodniu starosta tarnowski Roman Łucarz, najszybszym sposobem sfinansowania remontu mostu byłoby skorzystanie z rezerwy budżetu państwa, która może zostać uruchomiona w każdej chwili. Wtedy prace mogłyby zostać wykonane w połowie przyszłego roku.

Władze powiatu biorą też pod uwagę możliwość skorzystania z Funduszu Dróg Samorządowych, aby sfinansować remont przeprawy. To dłuższa procedura – zaznaczył starosta – w tym przypadku praca mogłyby potrwać do końca przyszłego roku.

Zgodnie z planami most w Ostrowie ma zostać wybudowany niemal od nowa, z wykorzystaniem istniejących podpór i przyczółków. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi od 30 do 40 mln zł.

Decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu w ciągu drogi powiatowej 1346K relacji Tarnów – Wierzchosławice, stanowiącego najkrótsze połączenie między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce podjęli pod koniec listopada zeszłego roku zarząd powiatu tarnowskiego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Przeprawę zamknięto z powodu fatalnego stanu technicznego, zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.

W styczniu tego roku Prokuratura Rejonowa w Tarnowie wszczęła śledztwo w sprawie okoliczności zamknięcia mostu. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli posłanka PO Urszula Augustyn i jeden z mieszkańców pobliskiej wsi Bogumiłowice. Śledztwo dotyczy możliwości niedopełnienia obowiązków przez urzędników starostwa powiatowego i zarządu dróg powiatowych, w wyniku którego mogło dojść do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Dotąd nikomu nie przedstawiono zarzutów.

W najbliższej okolicy w 2023 r. ma powstać most na Dunajcu w ramach budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Niedawno umowę na projekt i budowę tej przeprawy za ponad 141 mln zł podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z firmą Metrostav Polska.(PAP)

autor: Rafał Grzyb