Wszyscy trzej nowi pacjenci w Singapurze są obywatelami tego kraju. Żaden z nich nie był ostatnio w Chinach kontynentalnych, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii – wynika z informacji przekazanych przez przedstawiciela ministerstwa zdrowia Kennetha Maka.

Dwóch nowych pacjentów to członkowie chrześcijańskiego Kościoła Grace Assembly of God. Kościół ogłosił na Facebooku, że w związku z wirusem wstrzymuje nabożeństwa i inne spotkania na dwa tygodnie – przekazała singapurska stacja CNA.

Trzeci zdiagnozowany pacjent jest pracownikiem banku DBS. Po wykryciu u niego koronawirusa w środę rano bank poinformował, że ewakuował wszystkie 300 osób pracujących na tym samym piętrze i poprosił je, by wykonywały swoje obowiązki w domach. DBS oświadczył również, że stara się ustalić, z kim zarażony pracownik się kontaktował.

Z singapurskich szpitali wyszło tymczasem w środę kolejnych sześć osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem. Łączna liczba pacjentów wypisanych już ze szpitali w Singapurze wzrosła tym samym do 15. W kraju nie odnotowano jak dotąd żadnego zgonu spowodowanego wirusem, ale spośród 35 chorych wciąż przebywających w szpitalach ośmiu jest w stanie krytycznym.

O wykryciu zakażenia u kolejnej osoby poinformowały również w środę władze Hongkongu. 51-letni mężczyzna jest kolegą z pracy jednej z pacjentek, u których zakażenie potwierdzono już wcześniej – przekazało hongkońskie centrum ochrony zdrowia. Siostra 51-latka również ma objawy choroby i została umieszczona w szpitalu.

Również w środę w Hongkongu ze szpitala wypisano pierwszego wyleczonego pacjenta. Według miejscowych służb medycznych mężczyznę zwolniono, gdy dwukrotne badania na obecność koronawirusa, wykonywane w odstępie 24-godzinnym, dały wynik negatywny. Za tydzień pacjent będzie musiał wrócić do szpitala na kolejne badanie, by potwierdzić, że w jego organizmie nie ma wirusa.

Stan większości spośród 48 chorych, którzy przebywają obecnie w hongkońskich szpitalach, jest stabilny – poinformowała przedstawicielka służb medycznych Sara Ho, dodając, że niektórzy z nich mogą w najbliższym czasie zostać wypisani. W Hongkongu zmarła dotychczas jedna osoba zarażona wirusem, a cztery inne są w stanie krytycznym.

W Chinach kontynentalnych odnotowano jak dotąd ponad 44,6 tys. zakażeń koronawirusem i 1113 zgonów, a 4740 pacjentów wyzdrowiało i opuściło szpitale. We wtorek potwierdzono tam 2015 przypadków, co jest najniższym dobowym wynikiem od końca stycznia. Poza Chinami jeden zgon odnotowano na Filipinach.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)