Chińskie władze ogłosiły we wtorek, że będą przyjmować wnioski o wyłączenie z ceł 696 rodzajów produktów sprowadzanych z USA, w tym niektórych paliw i ważnych towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina, soja, skroplony gaz ziemny i ropa.

Jest to trzeci i największy dotąd pakiet amerykańskich towarów, które mają być wyłączone z ceł, odkąd Chiny i USA podpisały wstępne porozumienie handlowe. W ramach umowy Chiny zobowiązały się do zwiększenia zakupów amerykańskich towarów i usług o 200 mld dolarów w ciągu dwóch lat.

Wyłącznie z ceł dotyczy dodatkowych taryf nałożonych w odwecie za karne cła wprowadzane przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa na produkty chińskie w ramach prowadzonej przez oba kraje wojny handlowej.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej chińskiego ministerstwa finansów napisano, że decyzję o wyłączeniu z odwetowych taryf podjęto, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu wśród chińskich konsumentów.

Epidemia nowego koronawirusa, która zabiła już w Chinach ponad 1800 osób, wywołuje jednak obawy o zdolność tego kraju do realizacji celów importowych – podkreśla agencja Reutera. By zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu, władze w całych Chinach wprowadziły surowe środki bezpieczeństwa, które ograniczają aktywność gospodarczą i konsumpcję.

Doradca Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej przywódca ChRL Xi Jinping zapewnił prezydenta Trumpa, iż jego kraj wywiąże się ze zobowiązań importowych, przewidzianych we wstępnym porozumieniu handlowym.

Na ogłoszonej we wtorek liście znajduje się również m.in. pszenica, kukurydza i sorgo, a także niektóre urządzenia medyczne i metale oraz niektóre produkty farmaceutyczne. Firmy będą mogły składać wnioski o wyłączenie z taryf od 2 marca, a przyznane wyłączenia będą ważne przez rok – przekazało ministerstwo finansów.

>>> Czytaj też: Raport: porozumienie handlowe między USA i Chinami uderzy w UE