Najnowszy bilans przedstawił zastępca sekretarza chińskiej Rady Państwa Ding Xiangyang na konferencji prasowej w mieście Wuhan w prowincji Hubei – podał w internecie pekiński dziennik „Beijing Ribao”.

W Hubei znajduje się pierwotne ognisko epidemii koronawirusa. W prowincji wykryto 10 spośród 29 przypadków wśród cudzoziemców – przekazał Ding. Zaznaczył przy tym, że zakażeni obcokrajowcy nie są w Chinach dyskryminowani, lecz bezzwłocznie poddawani leczeniu.

„Beijing Ribao” nie podaje narodowości zakażonych cudzoziemców. W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy Ding wspomniał, że nie ma wśród nich Rosjan. Wcześniej informowano, że z powodu koronawirusa zmarli w Chinach obywatele USA i Japonii. Władze prowincji Guangdong na południu Chin donosiły natomiast o zakażeniach wśród obywateli Australii i Pakistanu.

Według danych państwowej komisji zdrowia do czwartku potwierdzono w Chinach kontynentalnych łącznie ponad 74,5 tys. zakażeń koronawirusem, z czego 2118 osób zmarło, a ponad 16 tys. wyzdrowiało i opuściło już szpitale. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 11 zgonów związanych z wirusem: trzy w Japonii, po dwa w Iranie i Hongkongu oraz po jednym we Francji, w Korei Płd., na Filipinach i na Tajwanie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)