Które polskie branże najbardziej bazują na działalności badawczo-rozwojowej?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
21 lutego 2020, 07:30
Wiedźmin
Wiedźmin/ShutterStock
Producenci leków, systemów łączności, gier oraz drukarek 3D – tak wygląda czołówka polskich firm, które napędza działalność badawczo-rozwojowa - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta zwraca uwagę, że "choć mamy wśród rodzimych firm prawdziwe perełki, które nie szczędzą pieniędzy na badania i rozwój (B+R) oraz wyróżniają się ponadprzeciętną aktywnością patentową".

"Wśród poszukujących nowatorskich rozwiązań prym wiodą spółka z branży farmaceutycznej Selvita, gdyński Radmor produkujący nowoczesne systemy łączności czy EC Engineering z Krakowa" – wynika z badania "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego wśród rodzimych przedsiębiorstw.

Te trzy firmy uzyskały w rankingu "Rz" ponad 3 pkt na 6 możliwych. Jak wskazuje gazeta, miejsce na podium zapewniły im m.in. wyjątkowo duży stosunek wydatków na B+R do przychodów (w przypadku Selvity udział ten sięgał niemal 70 proc.) czy imponujący poziom zatrudnienia w działach pracujących nad innowacjami.

W tym ostatnim przypadku liderami są informatyczny gigant Asseco Poland, który w segmencie B+R ma blisko 5 tys. pracowników.

W czołówce najbardziej innowacyjnych firm w rankingu znalazły się też m.in. Vigo System, CD Projekt, Zortrax, Comarch i Ciech.

>>> Polecamy: UE zainwestuje ponad 100 mln euro w projekty dot. klimatu. Ale nie w Polsce

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj