Gazeta zwraca uwagę, że ceny prądu mocno uderzają w budżety wielu przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Jak pisze "PB", problem mogą złagodzić inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE).

"Jesteśmy jedną z najbardziej prądożernych gałęzi gospodarki. Zużycie energii elektrycznej jest porównywalne z branżą odlewnictwa metali. Dlatego wskazujemy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym działania umożliwiające racjonalizację zużycia energii oraz stymulujące jej produkcję ze źródeł odnawialnych" - mówi prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP) Dorota Jakuta, cytowana przez "PB".

Jak podaje gazeta, dane dotyczące inwestycji w OZE wskazują, że branża już stara się zwiększyć niezależność energetyczną, ale może zrobić znacznie więcej.

"Biogaz i produkowana z niego w agregatach kogeneracyjnych energia elektryczna stanowi 16 proc. zużycia w branży. Wielkość tej produkcji jest na poziomie około 330 MWh rocznie. W ciągu kilku lat może wzrosnąć do 500-550. Mamy jednak świadomość, że potencjał branży sięga blisko 1200 MWh, więc za tych kilka lat nie będziemy wykorzystywać go nawet w połowie" - mówi Dorota Jakuta.

Jej zdaniem bez legislacyjnych rozwiązań i finansowej pomocy państwa możliwość produkcji energii elektrycznej w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych nie będą jednak w pełni wykorzystane, a nawet część potencjału zostanie zmarnowana.(PAP)