Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,7 proc. rdr.

Jak wskazali analitycy resortu rozwoju, wśród ważniejszych kategorii podmiotów największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach działających w grupach „pojazdy samochodowe, motocykle, części” – o 3,5 proc. oraz „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” – o 2,5 proc. Wyższy niż przeciętnie wzrost sprzedaży nastąpił w grupie podmiotów handlujących „tekstyliami, odzieżą i obuwiem” – o 10,5 proc. oraz „meblami, rtv, agd” – o 5,8 proc. - dodano.

Natomiast spadek sprzedaży odnotowano w kategoriach „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 0,9 proc.) oraz „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 4,8 proc.).

"Oczekujemy, że w lutym 2020 r. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej osiągnie ok. 4 proc. w cenach stałych oraz 6,5 proc. w cenach bieżących (r/r)" - oceniło MR. Eksperci resortu spodziewają się przyspieszenia głównie w takich kategoriach, jak tekstylia, żywność i sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach. (PAP)

autor: Magdalena Jarco