Liczba firm, które w ciągu dwóch lat zdecydowały się inwestować w B+R wzrosła trzykrotnie - powiedziała w piątek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas otwarcia II edycji "Akademii Menadżera Innowacji" organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Minister zaznaczyła, że istotnym krokiem zachęcającym przedsiębiorców do podjęcia ryzyka inwestycji w badania i rozwój była ustawa o innowacyjności, która wprowadziła ulgi podatkowe dla firm decydujących się np. na opracowanie nowego produktu czy technologii.

"Nikogo nie trzeba przekonywać, że innowacje są siłą napędową nowoczesnej gospodarki i katalizatorem rozwoju firmy. Przedsiębiorstwa, które o tym zapominają, ryzykują, że ich produkty i usługi zostaną w niedalekiej przyszłości wypchnięte z rynku przez bardziej innowacyjną konkurencję" – powiedziała Emilewicz. Dodała, że dla polskiej gospodarki niezwykle ważne jest, by osoby kierujące przedsiębiorstwami miały świadomość wagi innowacji oraz wiedzę jak je stymulować, tworzyć i wdrażać.

Z kolei uczestniczący w spotkaniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, wskazał, że jedyną drogą do podniesienia produktywności polskich przedsiębiorstw jest innowacyjność. Dodał, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 będzie ok. 60 mld zł, czyli więcej niż w obecnej. "Te ogromne środki pomogą realizować nawet, wydawałoby się, szalone pomysły przedsiębiorców" - powiedział. Wiceminister zaznaczył, że "Akademii Menadżera Innowacji jest projektem, który przygotowuje osoby kierujące firmami m.in jak korzystać z unijnych środków.

Jak wskazała prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, w trwających ok. ośmiu miesięcy szkoleniach udział weźmie ok. 100 przedstawicieli biznesu, głównie z sektora MŚP.

Reklama

Program AMI zakłada, że podczas cyklu wykładów i warsztatów, uczestnicy zdobędą wiedzę i doświadczenie potrzebną np. do zarządzania ryzykiem w firmie. Pomiędzy zjazdami będą oni pod opieką doradców - praktyków biznesu. Organizatorzy podkreślają, że absolwenci Akademii szkolenie kończą z gotowymi projektami wdrożeniowymi, które odpowiadają na potrzeby zdiagnozowane w ich firmach.

Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych. Dofinansowanie wynosi 80 proc. dla mikro-, małych i średnich firm oraz 50 proc. dla dużych.W pierwszej edycji programu, która odbyła się w ubiegłym roku, wzięło udział 16 przedsiębiorstw. W badaniu przeprowadzonym przez PARP ponad 80 proc. z nich uznało, że program Akademii był dostosowany do ich oczekiwań i potrzeb zawodowych.

>>> Czytaj także: Polska straci 292 mln zł. Norwegia wycofuje się z finansowania programu sprawiedliwości