Akademik Czerski płynie do portu w Suezie. Wcześniej zmierzał w kierunku Sri Lanki, ominąwszy Singapur, gdzie pierwotnie miał przybyć 22 lutego.

Serwis Vesselfinder ocenia, że do Suezu jednostka dotrze 25 marca.

O tym, że Akademik Czerski ułoży brakujące do ukończenia Nord Stream 2 około 160 km rurociągu, mówił minister energetyki Aleksandr Nowak. Od października 2019 roku statek znajdował się w porcie Nachodka na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie przechodził modernizację. 10 lutego br. media w Rosji podały, że Akademik Czerski wypłynął z tego portu i kieruje się do Singapuru.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Z Bałtyku odpłynęły w grudniu specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Koncern Gazprom zapowiedział, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

Ministerstwo energetyki podało w lutym br., że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

>>> Czytaj też: Polskie LNG pokazało możliwości gazoportu po planowanej rozbudowie