Nowe rozporządzenie, zapowiedziane przez szefa rządu wchodzi w życie we wtorek rano i dotyczy całej 60-milionowej ludności Italii.

Zawieszone zostały wszystkie imprezy sportowe.

Na włoskim terytorium możliwe będzie przemieszczanie się wyłącznie z powodu pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

"Nie będzie więcej czerwonej strefy, nie będzie strefy 1 i 2. Będą jedne Włochy, Włochy strefy chronionej" - wyjaśnił szef rządu. "Dodajemy także - ogłosił - zakaz zgromadzeń i skupisk na powietrzu i w lokalach".

>>> Czytaj też: Tragiczny bilans koronawirusa we Włoszech: 463 ofiary śmiertelne

"Obywatele włoscy będą podróżować tak, jak dotąd, ale będziemy kontrolować napływ do Włoch" - oświadczył Conte.

Następnie wyjaśnił: "Jako rząd podjęliśmy nowe decyzje, jesteśmy świadomi tego, jak trudno jest zmienić wszystkie nasze przyzwyczajenia. Rozumiemy rodziny, młodzież. To przyzwyczajenia, które rozsądnie z czasem, w świetle naszych zaleceń mogą zostać zmienione, ale czasu nie ma".

"Jest istotny wzrost zarażeń i zgonów" - zaznaczył premier.

Najnowszy bilans koronawirusa we Włoszech to 463 zmarłych i ponad 9 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażeń.

Kontrole osób wjeżdżających do Mediolanu

W Mediolanie rozpoczęły się w poniedziałek policyjne kontrole osób wjeżdżających do tego miasta - podały media. Patrole zatrzymują samochody, pytają o cel przyjazdu i proszą o wypełnienie oświadczeń w tej sprawie. Ich wiarygodność ma być potem sprawdzana.

Policjanci proszą kierowców o złożenie oświadczenia, w którym muszą wymienić powód wjazdu do Mediolanu, a więc stolicy regionu Lombardia, gdzie najbardziej szerzy się wirus. Jak zapowiedziano, niektóre takie deklaracje będą sprawdzane pod kątem prawdziwości składanych oświadczeń.

Konsulat generalny RP w Mediolanie o decyzjach rządu

Konsulat generalny RP w Mediolanie poinformował o nowych decyzjach rządu Włoch w celu zahamowania epidemii koronawirusa. Polska placówka dyplomatyczna w stolicy Lombardii położyła nacisk na "bezwzględne stosowanie się do przepisów", co zalecają władze Włoch.

Polski konsulat poinformował na Twitterze w poniedziałek wieczorem: "Włoski rząd zadecydował o rozszerzeniu dekretu dotyczącego strefy tzw. ograniczonego ruchu na teren całego kraju".

"Przepisy obowiązują do 3 kwietnia br. Władze zalecają bezwzględne stosowanie się do przepisów" - dodano.


>>> Czytaj też: Największy od lat krach na giełdach. Czy to już kryzys?