W Gdyni od środy do odwołania zamknięte pozostaną: Teatr Muzyczny i Teatr Miejski, Gdyńskie Centrum Filmowe, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Nauki Experyment, Centrum Konferencyjne w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym, Muzeum Emigracji, Konsulat Kultury, Centrum Nauki Experyment, Centrum Konferencyjne w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym, InfoBox, Miejska Informacja Turystyczna, Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Biura Porad Obywatelskich, Gdynia Arena, Stadion Miejski i Narodowy Stadion Rugby, Klub Abstynenta Krokus oraz lodowisko miejskie.

Zamknięte będą również wszystkie biblioteki i baseny miejskie, świetlice socjoterapeutyczne i placówki wsparcia dziennego SPOT. Zawieszono też wszystkie zajęcia organizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu. Zaplanowane w najbliższym czasie rozgrywki sportowe odbędą się bez udziału kibiców.

Do końca marca odwołano wszystkie konferencje, wydarzenia i imprezy organizowane przez miasto lub w placówkach podlegających miastu. "Jeśli chodzi o późniejsze wydarzenia, decyzje będą podejmowane na bieżąco, w miarę rozwoju sytuacji” - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Gdyni Agata Grzegorczyk.

Ponadto, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaapelował do dyrektorów Muzeum Marynarki Wojennej, Centralnego Muzeum Morskiego, Akwarium Gdyńskiego, Muzeum Motoryzacji i Teatru Gdynia Główna, aby zamknęli placówki, którymi kierują. Z podobną prośbą zwrócił się do właścicieli dyskotek, klubów i kin.

Reklama

Od czwartku w gdyńskich szkołach i przedszkolach, podobnie jak w całym kraju, nie będą prowadzone lekcje. "Choć zajęć edukacyjnych nie będzie, szkoły pozostaną otwarte do piątku, aby umożliwić rodzicom znalezienie opieki nad dziećmi. Chodzi przede wszystkim o najmłodszych mieszkańców Gdyni. Na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy poradnik dla rodziców dotyczący możliwości pobierania zasiłku za opiekę nad dzieckiem w czasie, gdy nie działają szkoły, przedszkola i żłobki" - poinformowała PAP Grzegorczyk.

Dodatkowo, w czwartek zamknięte zostaną poradnie psychologiczno–pedagogiczne oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

"Wszystkich mieszkańców zachęcamy, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne, w późniejszym terminie" - mówiła rzeczniczka UM w Gdyni. Jak dodała, w autobusach komunikacji miejskiej kierowcy przez pewien czas nie będą sprzedawali biletów. Na przystankach otwierane są wszystkie drzwi, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza.

Aktualnie na Pomorzu w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest dziewięciu pacjentów. W regionie pod nadzorem sanepidu pozostaje 865 osób, a kwarantanną domową objęto 26 osób. (PAP)

Autorka: Anna Machińska