Dotychczas na liście znajdowało się 177 osób, jednak liczba ta zmniejszyła się w związku ze śmiercią dwóch. Przedłużenie sankcji zostało uzgodnione w procedurze pisemnej.

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy, obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Wcześniej, bo 5 marca UE przedłużyła o 12 miesięcy sankcje nałożone na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, jego syna i współpracowników. Sankcje te nałożono za przywłaszczenie ukraińskich funduszy państwowych, a także nadużycia, które spowodowały straty dla państwa ukraińskiego. Polegają na zamrożeniu aktywów osób nimi objętych.

Sankcje UE wprowadziła wiosną 2014 roku we współpracy z ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, który przekazał nazwiska osób objętych na Ukrainie dochodzeniem w tej sprawie. Od tego czasu restrykcje są przedłużane co roku. Lista objętych nimi osób w ostatnich latach zmieniała się; obecnie znajduje się na niej 10 osób.

>>> Polecamy: Nowy Jork wprowadził stan wyjątkowy. "Stało się to koniecznością"