Straty francuskiej gospodarki oszacowano na miliardy euro. "Ekstremalna zależność od Chin"

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
13 marca 2020, 15:59
metal, przemysł, technologia, fabryka
"Należy przenosić strategiczne sektory do Francji"/ShutterStock
"Kryzys uwypuklił ekstremalną zależność Francji od Chin szczególnie w strategicznych sektorach. Obecna epidemia będzie okazją do poprawy sytuacji" – oznajmił w piątek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który ze względu na Covid-19 ocenia straty francuskiej gospodarki na miliardy euro.

Le Maire uważa, że należy 70-80 proc. , jeśli okaże się, że zależność kraju od produkcji zewnętrznej jest niebezpieczna. „Należy przenosić ” – powiedział minister w porannym wywiadzie w telewizji BFM TV.

"Obecna będzie okazją do poprawy sytuacji” – uważa Le Maire. Jak dodał, Francja powinna „odzyskać suwerenność nad swoimi najważniejszymi łańcuchami produkcji”. Minister podkreślił, że ważne jest, aby „móc powiedzieć Francuzom, że leki są produkowane na miejscu”.

Le Maire wymienił również inne, strategiczne jego zdaniem sektory i łańcuchy dostaw, których outsourcing może być zagrożeniem: lotnictwo, przemysł kosmiczny, motoryzacyjny, farmaceutyczny.

W czwartek Le Maire zapowiedział utworzenie funduszu solidarności dla małych i średnich firm. O funduszu takim mówił również prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek w orędziu do narodu, apelując też o europejską solidarność w zwalczaniu negatywnego wpływu epidemii Covid-19 na gospodarkę.

Le Maire obiecuje firmom odroczenie podatków i obciążeń socjalnych, nie wyklucza też ulg podatkowych dla najbardziej narażonych podmiotów. Obiecuje również wsparcie dla największych firm, jak linie lotnicze Air France. Gwarancje kredytowe władz mają zostać podniesione do 90 proc. inwestycji małych i średnich firm.

Ministerstwo pracy ocenia, że około 3,6 tys. francuskich firm zostało dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii Covid-19, a około 60 tys. pracownikom z sektorów turystycznych i eventowych już teraz grozi bezrobocie.

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o łagodzeniu wymogów kapitałowych obowiązujących banki w UE.

>>> Czytaj też: Epidemia koronawirusa wygasa? Bardzo dobre dane z Korei Płd. i Chin

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj