"Chcemy ułatwić firmom, samorządom i organizacjom pozarządowym korzystanie z tych pieniędzy. Wydaliśmy rekomendacje dla instytucji państwowych, które w uzasadnionych przypadkach i po dokładnej analizie mogą teraz nieco łagodniej traktować rozliczanie inwestycji finansowanych z UE" - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak opisywała, dzięki temu instytucje będą mogły np. wydłużyć termin zakończenia naborów wniosków, które właśnie trwają, wydłużyć terminy rozliczania i zamykania inwestycji unijnych oraz rozliczać wydatki, np. na spotkania, szkolenia, wyjazdy, które się nie odbyły z powodu koronawirusa.

"Chcemy też, żeby eksperci oceniający wnioski mogli pracować zdalnie. Zalecamy, by kontrole - w miarę możliwości - przeprowadzać zza biurka. Nasz pakiet rekomendacji to taka +tarcza antykoronawirusowa+ dla beneficjentów i odpowiedź na postulaty przedsiębiorców" - wskazała minister funduszy i polityki regionalnej. Dodała, że w tej chwili ponad 23 tys. obywateli, firm i instytucji prowadzi 60 tys. inwestycji ze współfinansowaniem unijnym.

"Mamy 161 trwających naborów wniosków, których efektem będą kolejne setki projektów. Pracujemy też z Komisją Europejską nad rozwiązaniami, które w obecnej sytuacji pozwolą na elastyczniejsze podejście do projektów realizowanych z dofinansowaniem UE" - zaznaczyła. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś