"W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zgodnie z instrukcjami ograniczającymi pracę sądów tylko do pilnych spraw, postanowiliśmy przełożyć pierwszą rozprawę na 24 maja 2020 r." - oświadczył sąd okręgowy w Jerozolimie.

Izraelski premier jest oskarżony o przeprowadzanie przychylnych dla giganta telekomunikacyjnego Bezek i wartych setki milionów dolarów zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby w należącym do Bezeku portalu informacyjnym Walla, a także o nielegalne przyjmowanie prezentów o łącznej wartości 264 tys. dolarów, w tym, według prokuratorów, cygar i szampanów od znajomych biznesmenów.

Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudację i nadużycie zaufania.

Netanjahu jest w trakcie negocjacji w sprawie utworzenia nowego rządu po wyborach, które odbyły się 2 marca. Jego prawicowy Likud zdobył 36 mandatów w 120-miejscowym Knesecie, a wraz z sojusznikami prawicowymi i religijnymi uzyskał 58 miejsc, co jednak nadal nie wystarcza do zawiązania większościowej koalicji.

Reklama

Jego przeciwnicy z powodu różnic programowych nie są w stanie utworzyć stabilnej koalicji, mogą jednak przegłosować ustawę nakazującą dymisję premierowi, który został postawiony w stan oskarżenia.

Obecnie według izraelskiego prawa oskarżony szef rządu musi zrezygnować jedynie wtedy, gdy zostanie skazany, a wyrok będzie podtrzymany w procesie odwoławczym, który może ciągnąć się latami.

Netanjahu to pierwszy izraelski premier postawiony w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu. W trakcie trwania dochodzenia nazwał je politycznym "polowaniem na czarownice" oraz oskarżał media, policję i izraelski wymiar sprawiedliwości o politycznie motywowaną nagonkę. (PAP)

zm/