Jak poinformował minister finansów Portugalii Mario Centeno, wartość przyjętego przez rząd planu wsparcia dla krajowej gospodarki oscyluje na poziomie 3 mld euro.

“W czasie, kiedy wszyscy zastanawiamy się, jak zatrzymać pandemię Covid-19, musimy również zastanowić się nad tym, jak wesprzeć przedsiębiorstwa, szczególnie małe i średnie firmy, które również stały się ofiarami tej (pandemii). Ten program jest formą wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorców” - powiedział Centeno na konferencji prasowej w Lizbonie.

Minister finansów ujawnił, że środki pomocowe mają trafić przede wszystkim do sektorów, które już teraz odczuwają skutki pandemii, takich jak gastronomia, turystyka oraz branża odzieżowa i obuwnicza.

Plan rządowej pomocy dla firm przewiduje, że poszkodowane przez Covid-19 spółki zajmujące się produkcją odzieży i obuwia oraz handlem nimi otrzymają nisko oprocentowane kredyty o łącznej wartości 1,3 mld euro. Rząd Antonia Costy przekaże też 0,9 mld euro na tanie kredyty dla właścicieli hoteli i pensjonatów; jedna trzecia tej sumy ma trafić do mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm branży hotelarskiej.

Od wtorku do do środy po południu w Portugalii przybyło prawie 200 nowych przypadków infekcji koronawirusem. Łącznie w tym kraju zanotowano już 642 zakażonych. Ponad połowa wszystkich przypadków dotyczy aglomeracji Lizbony, gdzie w poniedziałek zmarła pierwsza osoba zakażona.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)