Budka na briefingu prasowym, zorganizowanym przed spotkaniem przedstawicieli opozycji z premierem Mateuszem Morawieckim, podkreślił, że obecnie jest czas na zajęcie się bezpieczeństwem Polek i Polaków, a nie polityką.

Jego zdaniem w Polsce powinien zostać ogłoszony stan klęski żywiołowej, obowiązujący minimum do końca maja, ponieważ - zdaniem polityka - sytuacja kryzysowa w kraju potrwa jeszcze przez kilka miesięcy. "Stan klęski żywiołowej to konkretne narzędzie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów na walkę z koronawirusem, na pomoc tym, którzy jej potrzebują" - argumentował szef PO.

Podkreślił również, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej uniemożliwi przeprowadzenie wyborów. "Przypomnę, że w tę niedzielę w pięciu miejscowościach mają odbyć się wybory samorządowe" - zauważył.

Budka zapowiedział, że będzie domagał się od premiera Morawieckiego natychmiastowych działań pomocowych w obszarach zdrowia i wsparcia dla przedsiębiorców. Jego zdaniem państwo powinno zwiększyć ilość wykonywanych testów na obecność koronawirusa, a także zagwarantować takie badania wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi.

Zapowiedział też, będzie ubiegał się zapewnienie "konkretnych środków na służbę zdrowia". "20 mld zł z tych 32 mld zł, które są gwarantowane przez Unię Europejską, powinny zostać przeznaczone na natychmiastowy transfer do służby zdrowia, na nowoczesny sprzęt ratujący życie, zapewnienie sprzętu ochrony osobistej oraz wynagrodzenia tych wszystkich, którzy pracują na pierwszej linii frontu z koronawirusem" - stwierdził.

Zdaniem Budki przedsiębiorcy powinni być zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. "To nie jest kwestia odraczania, a natychmiastowego zwolnienia z opłacanych składek" - podkreślił polityk.

Budka zauważył, że również osoby, które nie mogą wykonywać pracy, powinny otrzymać prawo do minimalnego wynagrodzenia. Wskazał, że państwo powinno także wspierać pracodawców, aby ci nie zwalniali swoich pracowników. Zdaniem polityka rząd powinien zagwarantować, że przez epidemię koronawirusa nikt nie straci pracy oraz nie zostanie zamknięta żadna polska firma.

Premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał w czwartek z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. tarczy antykryzysowej. Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk, "chcemy przedyskutować wszystko, co się da z opozycją, aby w Sejmie ponad podziałami politycznymi przyjąć rozwiązania antykryzysowe".

>>> Czytaj też: Czy Unia Europejska przetrwa pandemię koronawirusa?