"Ambasadorowie uzgodnili w piątek test wniosków dla Rady UE w tej sprawie. We wtorek decyzja polityczna zostanie podjęta przez ministrów ds. europejskich, a następnie wnioski zostaną poddane procedurze pisemnej, aby w formalny sposób je przyjąć" - powiedział w poniedziałek PAP jeden z zachodnioeuropejskich dyplomatów w Brukseli.

Na początku marca w najnowszym raporcie dotyczącym Albanii i Macedonii Północnej Komisja Europejska podtrzymała zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tymi państwami.

W przypadku Albanii dokument KE wskazuje na postęp we wdrażaniu reformy wymiaru sprawiedliwości oraz procesu weryfikacji sędziów i prokuratorów, na podstawie ich osiągnięć w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, w tym z handlem narkotykami.

"Jeśli chodzi o Albanie to wciąż są warunki, które muszą zostać wypełnione przed konferencją międzyrządową, na której zaczną się rzeczywiste negocjacje techniczne" - podkreślił rozmówca PAP.

Chodzi o funkcjonujący, niezależny Trybunał Konstytucyjny, w pełni działające instytucje przeciw korupcji i przestępczości zorganizowanej (obecnie krajowi zarzuca się niewystarczającą liczbę prokuratorów), spełnienie warunków w sprawie niedawnej ustawy medialnej, która pozwalała rządowi określać, co jest "dobrą" a co "złą" i niepożądaną wiadomością.

Z informacji PAP wynika, że zarówno Holandia, jak i Niemcy poprosiły o włączenie tych warunków, natomiast Francja nalegała, aby wyraźnie wskazać na możliwość cofnięcia się w procesie akcesyjnym, w razie gdyby zaszły ku temu okoliczności.

Według agencji Reutera przed weekendem Grecja miała jeszcze obiekcje co do decyzji, która wymaga jednomyślności państw członkowskich, ale zmieniła zdanie po tym jak wzmocniono zapisy dotyczące ochrony mniejszości narodowych w Albanii.

Jeśli chodzi o Macedonię Północną KE w swoim raporcie za pozytywne uznała działania podjęte w celu wzmocnienia niezależności sądownictwa, w tym niedawne przyjęcie zmienionej ustawy o prokuraturze. Kraj ten - jak wynika z dokumentu KE - poprawił wyniki w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Dokonał też postępu w reformie służb wywiadowczych i administracji publicznej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej krytycznej w tej sprawie Francji, KE przedstawiła na początku lutego propozycje zmiany metodologii oceny gotowości państw, które chcą dołączyć do UE. We wtorek sprawą rozpoczęcia negocjacji z Albania i Macedonia Północną zajmą się unijni ministrowie ds. europejskich.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)