Zagrzeb zwrócił się do UE o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności po tym jak trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło północną Chorwację. Klęska spowodowała wiele zniszczeń w stolicy kraju, ale nie pociągnęła za sobą ofiar.

"UE jest po to, aby pomóc Chorwacji w tym trudnym momencie. Europejskie wsparcie już jest w drodze. Jestem bardzo wdzięczny Słowenii, Węgrom, Austrii i Włochom za ich oferty przekazane za pośrednictwem naszego mechanizmu ochrony ludności" - podkreśli cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

KE poinformowała, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej w trybie 24/7 utrzymuje regularne kontakty z władzami chorwackimi, by ściśle monitorować sytuację i przekazywać unijną pomoc. Poza sprzętem UE dostarcza też Chorwacji mapowanie satelitarne z systemu Copernicus.

Półwysep Bałkański jest obszarem, gdzie okresowo dochodzi do trzęsień ziemi. Większość wstrząsów nie jest odczuwalna.(PAP)