"Stworzyliśmy tę aplikację, aby ułatwić odbycie obowiązkowej kwarantanny domowej. Dzięki niej zyskujemy możliwość szybszej komunikacji ze służbami, ale i dostęp do opieki" - wyjaśnił cytowany w komunikacie szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie będą dodawane kolejne funkcjonalności w aplikacji.

Udostępnianie aplikacji rozpoczęło się w czwartek i można ją uruchomić tylko na telefonach osób, które znajdą się w bazie poddanych kwarantannie.

Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację, otrzymują jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania tzw. selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy służby mają wiedzieć, czy rzeczywiście dana osoba przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

Kwarantannie domowej są poddawane obecnie osoby wracające z zagranicy, albo takie, które miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Kwarantanna oznacza m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywa. Zgodnie z nowymi przepisami za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tys. zł, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z treści art. 116 Kodeksu wykroczeń.(PAP)

autor: Michał Boroń