Minister sprawiedliwości Nicole Belloubet poinformowała w poniedziałek organizacje związkowe o konieczności zwolnienia przed upływem kary części więźniów w związku z epidemią Covid-19 – podają francuskie media.

Związek zawodowy pracowników zakładów karnych FO-Penitentiaire poinformował na Twitterze, że decyzja wiąże się z uwolnieniem około 5 tys. więźniów. Agencja AFP, powołując się na źródła w ministerstwie sprawiedliwości, informuje jednak, że osoby skazane m.in. za akty terroryzmu czy przemoc domową byłyby wyłączone z tego programu.

We francuskich więzieniach, uznanych za przepełnione, przebywa około 70 tys. więźniów - podaje organizacja Observatoire International de Prisons.

Ministerstwa sprawiedliwości poinformowało, że do tej pory koronawirusa wykryto u pięciu więźniów. Z powodu zakazu odwiedzin i likwidacji tzw. pokoi gościnnych dla rodzin więźniów w około 30 zakładach karnych we Francji doszło do buntów i incydentów. Pięciu więźniów zostało skazanych w poniedziałek na rok więzienia za bunt w zakładzie Beziers na południu Francji.

Reklama

>>> Czytaj też: UE ma oferty na sprzęt ochrony osobistej. Polska nie może skorzystać z przetargu